Víte, jaký je rozdíl mezi sáčky z papíru a z netkané textilie?

Pokud máte doma sáčkový vysavač, určitě jste se nevyhnuli dilematu, zda si koupit klasické sáčky z filtračního papíru, nebo pořídit modernější bílé sáčky z netkané textilie. My vám vysvětlíme, jaké jsou mezi nimi rozdíly a proč moderní sáčky nabízí lepší komfort s jistotu.

Základní rozdíl v materiálech

První sáčky do vysavačů byly látkové. Tkanina nebyla zrovna jednička ve filtraci a také čištění nebylo snadné. Mnozí si určitě ještě pamatují dobu, kdy se chodilo látkový sáček vyklepat k popelnicím. Oblaka prachu ukazovala, jak jste v této činnosti zdatní.

Nehygienické látkové sáčky nahradila generace sáčků z filtračního papíru. Tady došlo k vývoji, kdy se zvyšoval počet vrstev a druhu filtračního materiálu. Moderní sáčky z filtračního papíru již mají dvě až tři vrstvy a dokáží s vysokou účinností zachycovat většinu nečistot.

Papírové sáčky nejsou vždy výhra

Papírové sáčky mají ale dvě nectnosti zanášení pórů filtračního papíru a svou křehkost. 

 

  1. Během vysávání dochází k postupnému ucpávání pórů a ke snížení průtoku vzduchu sáčkem. Může se stát, že vám vysavač hlásí plný sáček, i když je zaplněn jen částečně. To mají na svědomí právě ucpané póry.

 

  1. Druhá nectnost je háklivost na vysátí ostrých nebo těžkých předmětů, které dokáží svou kinetickou energií sáček protrhnout. Problematické je i vysátí zbytkové vlhkosti, která může sáček provlhčit a při dalším vysávání dojde k jeho protržení.

Moderní sáčky z netkané textilie

Moderní sáčky jsou vyrobeny z jemných vláken, nanášených v vrstvách nad sebou. Díky této struktuře nevznikají póry, ale “bludiště”, ve kterém se nečistoty zachytí, aniž by zásadně snížily průchodnost vzduchu stěnou sáčku. To předurčuje výhody tohoto materiálu:

  • Vysoký sací výkon – sáčky se podstatně méně zanášejí a kladou tak průchodu vzduchu podstatně menší odpor. Motor se tak nezahřívá, má menší spotřebu a déle vydrží.
  • Vysoká míra filtrace – moderní mnohovrstvé materiály dokáží odfiltrovat více částic než standardní filtrační papír.
  • Odolnost proti protržení – ani ostrý předmět, nebo zbytková voda nezpůsobí protržení stěny sáčku. Vodu s nimi ale nevysávejte!
  • Pojmutí většího množství nečistot – díky pružnosti se materiál ve vysavači snadněji přizpůsobí prostoru určenému pro sáček a pojme tak více nečistot.
  • Úspora – tím, že sáček pojme více nečistot a saje až do vysokého zaplnění, měníte jej méně často než papírové sáčky. Navíc je cena sáčků z netkané textilie velmi blízká – ne – stejná jako u starších papírových sáčků!

Kvalitní filtrace sáčků z netkané textilie má ještě jednu výhodu. Pokud sáček z netkané textilie odfiltruje více jemných částic, má následně HEPA filtr podstatně méně práce, méně se zanáší a méně často jej musíte měnit. U některých moderních vysavačů výrobce – například Rowenta – v návodu píše, že pokud budete používat jejich originální vícevrstvé sáčky z netkané textilie, není třeba HEPA filtr měnit vůbec!

I tak bychom vám ale raději doporučili HEPA filtr pravidelně kontrolovat a v případě potřeby jej vyměnit – například při mechanickém poškození, nebo zanesení.

Jak sáčky vybrat?

Sáčky musíte vybírat přesně podle modelu vašeho vysavače. Nejjednodušší je si zjistit název výrobce vysavače a následně přesný model. Neplatí to, že jeden výrobce bude dodávat ke svým vysavačům vždy stejné sáčky – je to spíše naopak. Pokud tyto dvě informace znáte, mělo by již být problém sáčky najít. Určitě vám poradí každý dobrý obchodník.

Můžeme vám nabídnout i průvodce vyhledáváním sáčků a příslušenství k vašemu vysavači.

Ten vám vybere nejen správné sáčky, ale veškeré další příslušenství, jako jsem výše zmiňované HEPA filtry, hubice nebo hadice. Vše přesně k vašemu vysavači.

Jako bonus vám váš vysavač uloží do úklidové komora a příště – až zase přijde správná chvíle pro nákup příslušenství, není nic jednoduššího, než se do své úklidové komory podívat a vybrat to správné zboží k vašemu vysavači. A že jich máte více? Nevadí, do úklidové komory můžete uložit a pojmenovat kolik vysavačů chcete!

Tak ať vám jde úklid od ruky!

 

 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *