Jak si uklidit podle Marie Kondo?

Marie Kondo a její Kon Mari metoda úklidu, je v česku známá již od doby, kdy byl do češtiny přeložen její knižní bestseller „Zázračný úklid“. Jaké jsou její tipy a triky? A proč je fajn žít minimalisticky?

Není zrovna jednoduché se vzdát vzpomínek z dovolené, či nechtěných dekorací do bytu, když to byly dárky k narozeninám od přátel. Máme pro vás pár tipů, jak si věci v domácnosti roztřídit.

Dělá vám to radost?

Měli bychom se obklopovat věcmi, které nám přináší užitek a radost. Pokud vám dekorace na konferenčním stolku po ránu akorát tak připomene protivnou tchýni, je nejvyšší důvod ji poslat dál.

Protřiďte prostředky na úklid

Také máte doma spoustu čistících, uklízecích prostředků, sedm druhů aviváže a pět nočních krémů proti vráskám? A máte je kde skladovat? Akorát zabírají místo v koupelně, že. Kolik času měsíčně trávíte tím, že hledáte krém, nebo prostředek na úklid, který právě potřebujete? Vneste minimalismus i do koupelny. Nechte si pouze prověřené prostředky. Na obličej vám stačí jeden kvalitní denní a noční krém. Přestože reklamy hlásají něco jiného…

Skládejte

Ne puzzle, to až si doma uklidíte. Ale oblečení. Marie Kondo vymyslela speciální způsob skládání oblečení, které po složení zabere, co nejméně místa. Skříně a komody tak budou hezky organizované, a budete mít mnohem více místa.

Vyhoďte to hned!

Pokud uznáte, že daná věc se vám již nehodí, vyhoďte ji, či darujte na charitu hned. Nevozte to na chalupu, či na půdu k rodičům, s myšlenkou, že by se to mohlo jednou hodit. Hned se věcí zbavte. Hodit se nebudou nikdy a akorát se budou nadále přerovnávat.

Nenechte se vykolejit

Známe to, naši rodiče toho nikdy moc neměli a tak se nás budou snažit přesvědčit, že nemáme nic vyhazovat. Váš dům vaše pravidla. Uvidíte, že až se k minimalismu dopracujete, bude se vám žít lépe.

Nákupy hned rozbalte

Pokaždé, když si domů přinesete novou věc, ať se již jedná o povlečení, ručníky, či komodu. Vše ihned vybalte, vyperte, smontujte. Nejenže obaly a krabice zase zabírají místo, ale vyhnete se tak situacím, kdy jednou ve skříni najdete troje nové povlečení, které jste kdysi koupili v akci a prostě na něj jen zapomněli.

Úložné prostory

Úložné prostory nezvětšujte, nové boxy a přepravky si nepořizujte, dokud neprotřídíte všechny věci, které máte doma. Ušetříte tak nemálo finančních prostředků. Plastové úložné boxy nejsou nejlevnější. Vyhněte se také tomu, abyste věci na vyhození, či darování dávali do boxů. Aby pak neskončili v garáži s tím, že je někdy někam odnesete. Třiďte do pytlů a buďte nekompromisní. Nové skříně, či úložné prostory pořiďte, až budete mít doma pouze věci, které si chcete nechat. Širokou nabídku skříní, úložných prostor, regálů apod. najdete na https://www.viame.cz/mobelix-eshop.

Papírky

Na konci každého dne vyndejte z kapes, peněženky, kabelky všechny papírky, doklady o zaplacení, objednací kartičky k lékaři apod. Vše roztřiďte, termíny si zapište do kalendáře, či telefonu. Paragony ofoťte a vše nepotřebné zahoďte!

 

 

Zdroj fotografií: Pinterest, Pixabay

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *