Zelenou elektřinu můžete doma využívat i vy

V Česku produkují velkou část energie uhelné elektrárny, které se značnou měrou podílí na produkci CO2, a tím pádem oteplují zemské klima. Domníváte se, že vy s tím nic neuděláte? Jste na omylu. Každý občan ČR může začít odebírat tzv. zelenou elektřinu a nebude ho to stát více než o pár desetikorun ročně navíc.

Zelená elektřina je taková, která byla vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů. Není nijak méně ani více kvalitní, v zásuvce ji nelze rozeznat od té „nezelené“. Důvod, proč o ni mít zájem, je však jasný: pomůžete tím planetě. Člověk by totiž s ekologickým chováním měl začít u sebe a každá malá změna se počítá.

Kde se zelená elektřina vyrábí?

Jednoduše řečeno v elektrárnách, jež využívají obnovitelné zdroje energie. Zelená energie vzniká nejčastěji v solárních, vodních a větrných elektrárnách. Významným zdrojem jsou dále také bioplynové stanice.

Tyto elektrárny najdete po celé republice, obvykle tam, kde to dává největší smysl – například bioplynové stanice se budují tam, kde je dostatek zemědělského odpadu. Obvykle však jde o menší elektrárny, nejsou tolik známé jako třeba Dukovany.

Jak ji začít odebírat?

Máte zájem trochu ulevit naší planetě? Výborně! Dodavatel ekologické elektřiny je společnost E.ON. Stačí se jen ozvat, že máte zájem odebírat zelenou energii. Prakticky se pro vás nic nezmění, domů vám bude proudit pořád ta stejná elektřina. Fyzikálně není možné zařídit, aby k vám domů proudila jenom elektřina ze solární elektrárny. Vše tedy funguje pouze na ekonomickém principu. Dodavatel dané množství energie nakoupí od výrobců z obnovitelných zdrojů a vám pak stejné množství předá. Celý proces hlídá Operátor trhu s elektřinou, takže si můžete být jistí, že vše doopravdy funguje.

A kolik vás taková pomoc planetě bude stát? Pár desítek korun ročně navíc. Elektřina z obnovitelných zdrojů je totiž pouze o 34 Kč za jednu MWh dražší. Tak neváhejte, udělejte něco pro naši planetu!

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *