Hliníková krytina se hodí pro moderní novostavby i pro rekonstrukce

Když jde o stavbu, nedělejte věci napůl. Nejlepší pro střechu je dnes hliníková krytina. Novostavbám dá punc originality a až předimenzovanou životnost, u rekonstrukcí jde o lehkou krytinu, která nenaruší statiku starých krovů, ani ráz staré budovy. I proto bývají hliníkové střechy časté právě u revitalizací starých staveb.

Proč je hliníková střecha dobrou volbou?

Hliníkové střechy bývají mnohdy podceňované krásky a koluje kolem nich celá řada mýtů. Jiným problémem je neznalost investorů při výběru krytin, případně snaha volit vždy nejlevnější řešení, které však levným vlastně vůbec není.

Konfigurátor střech PREFA Aluminiumprodukte, výrobce odolných hliníkových střech, vám jednoduchým způsobem pomůže nakonfigurovat vaši střechu a zjistit cenu realizace střechy. Při srovnání s běžnými plechovými střechami, ale i s řadou jiných krytin, je na první pohled hliníková střecha dražší. Její benefity však již ze střednědobého pohledu tuto střechu výrazně zlevňují.

Za hliníkovými střechami si její výrobce skutečně stojí

Na hliníkové střechy dává PREFA záruku až 40 let, a to včetně barvy střechy. Hliníkové střechy nabízí životnost, která umí předčit i životnost nemovitosti. Hliníkové střechy jsou navíc bezúdržbové a velice odolné. Hliníková krytina je proto v dlouhodobém časovém horizontu vlastně řešení nejlevnější. A nejde jen o pohled ve stylu: „Aby naše děti nemusely do střechy nic investovat.“ Výhody na vlastní kůži zažije už samotný investor stavby.

Nevěřte všemu, co se o hliníkové střeše povídá

V názorech na hliníkové střechy se objevuje řada mýtů. První, týkající se vysoké ceny, jsme se již pokusili vyvrátit. Objevují se však i další.

Mnozí lidé si myslí, že je hliník vždy šedý, i když nedestruktivně, tak dost nehezky oxiduje a barva na něm je problematická a nevydrží. Není to pravda, což vidíme i na kvalitních střechách PREFA. Ty se nabízí ve velké škále barev, přitom výrobce dbá, aby byly barvy vkusné a odpovídající tradičním barvám pro střechy. Barva hliníkové střešní krytiny je kvalitní za všech podmínek, neloupe se a neoprýská, dokonce ani při ohýbání krytiny. Záruka výrobce 40 let se vztahuje i na samotnou barvu krytiny, což je důkazem její extrémní odolnosti.

Mnozí hliníkové krytiny podezírají z malé odolnosti a křehkosti. Tohle je rovněž mýtus. Hliníková střecha je UV odolnou, nepoškodí ji intenzivní sluneční záření, krupobití, ani sníh. Falcované střechy se hodí i do horských oblastí s velkým množstvím sněhu a odolají i větru o síle až 235 kilometrů v hodině.

Nakonec panuje názor, že se hliníková střecha hodí pouze na hypermoderní stavby, a ne na stavby starší či pro rekonstrukci historických objektů. Opět to není pravda. Tvary střešních krytin vyrábí PREFA tak, aby se hliníková krytina hodila na obojí. Navíc jde o extrémně lehkou krytinu, která nezatěžuje staré krovy. Ty bývají poškozené stářím, ale rovněž vzdálenost mezi krokvemi neodpovídá dnešním normám. Proto je mnohdy jediným schůdným řešením volit lehkou střešní krytinu. Měnit krovy je totiž mnohdy škoda. Mají historickou cenu, a pokud je v interiéru pohledově odkryjeme, stávají se rovněž neopakovatelným estetickým prvkem.

Žádaným moderním řešením jsou též hliníkové fasády

Fasádní systémy z hliníku představují řešení pro moderní designové novostavby, ale i pro přístavby ke starším objektům. Ty bývají dnes spíše přiznané, ani pokud jsou přistavovány k historickému objektu, tak se nesnaží napodobovat, ale spíše ukázat, že patří do 3. tisíciletí. Nabízí stejnou odolnost jako střechy a využívají se i jako moderní opláštění po revitalizaci domů a zateplení fasády. Moderním řešením je optické propojení hliníkové střechy a hliníkové fasády do kompaktního bloku, který dům vymodeluje téměř jako sochařský objekt.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *