Větrání s rekuperací tepla zlepšuje vzduch v interiéru

Všichni víme, že je nutné zdravě se stravovat, pravidelně sportovat a odpočívat. Už méně se však zajímáme o to, v jakém prostředí to všechno děláme. Špatně větrané interiéry totiž mohou negativně ovlivnit lidské zdraví. Existují však způsoby, jak vzduch v interiéru udržet čistý.

Největším problémem je buď příliš vysušený vzduch, nebo naopak příliš vysoká vlhkost, která podporuje růst a množení plísní a hub. Během jednoho dne dokáže 4členná rodina vyprodukovat okolo 12 litrů vody. Aby bylo možné v obydlí takové rodiny udržet zdravé klima, je potřeba místnosti dostatečně větrat.

Pravidelné větrání však není pro mnoho lidí příliš reálné, když se většinu dne zdržují mimo domov. Otevřenými okny se domů navíc dostává prach, pyl a další škodliviny, které mohou být dalšími spouštěči alergických reakcí. Problémy s nedostatečným větráním přitom může vyřešit systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Větrání s rekuperací tepla zajistí stálý přísun čerstvého vzduchu bez průvanu a nutnosti otevírat okna. Navíc prachové a případně pylové filtry zabrání pronikání nečistot do interiéru.

Kromě toho, že se v interiéru udrží ideální hladina vlhkosti pohybující se mezi 40–45 %. Pomůže tento systém ušetřit za vytápění v zimních měsících a za chlazení v těch letních.

Jak funguje rekuperace vzduchu?

Možná se ptáte, co je to rekuperace? Rekuperace je zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu. Celý systém stojí na principu, kdy přiváděný venkovní čerstvý vzduch prochází přes rekuperační výměník se speciálními lamelami uvnitř vzduchotechnické jednotky. Z druhé strany do výměníku vstupuje teplý odpadní vzduch z objektu.

Čerstvý a odpadní vzduch jsou od sebe dokonale odděleny pomocí kanálků, takže nedojde ke zpětnému průniku pachů. Přes stěny výměníku se odebere teplo z odpadního vzduchu a předává se tomu čerstvému, který se takto předehřeje. Dovnitř proudí ohřátý čistý vzduch a ven studený odpadní vzduch. Právě díky tomu dochází k maximální úspoře energie.

Součástí rekuperační jednotky bývají i speciální filtry, které zbavují venkovní vzduch prachu a pylu. Doma pak díky tomu dýcháte svěží vzduch bez prachu, pylu i dalších alergenů.

Kde a kdy využijete rekuperaci?

Rekuperační jednotky se dobře uplatní jak v rodinném domě, tak i v bytě. Kromě neustálého přívodu čerstvého vzduchu se díky rekuperaci předchází i dalším typickým problémům, jako jsou orosená zrcadla a zvýšená vlhkost v koupelně, plíseň na zdech, těžký vydýchaný vzduch.

Nemusíte se obávat, že by celý větrací systém nějakým způsobem rušil interiér vašeho bytu nebo domu. Designové mřížky, které kryjí vstupy, pěkně zdobí interiér. Obávat se nemusíte ani nadměrné hlučnosti. Správně projektované systémy s kvalitními komponenty pracují v naprosté tichosti, takže o jejich chodu nemáte tušení.

Velmi snadné je i ovládání jednotky i údržba. V jednotce je třeba pouze měnit filtry, to byste měli dělat tak 4x do roka. Kromě toho byste měli myslet na pravidelné revize, které provede specializovaný technik, který vyčistí pomocí speciálního nářadí celý systém a zkontroluje ho uvnitř. Díky pravidelným kontrolám předejdete případnému poškození či zanesení potrubí.

 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *