Pořiďte si zelenou střechu. Pomůžete svému okolí, domu, peněžence, a ještě získáte novou zahrádku

Přemýšlíte nad zastřešením domu a chybí vám v jeho okolí více zeleně? Tyto dva zdánlivě nesouvisející problémy nyní můžete zvládnout jediným řešením. Jmenuje se zelená střechy a má mnohem více dalších benefitů.

Zelené střechy zdaleka nejsou jen na okrasu. Byť mají svoji vysokou estetickou hodnotu a na první pohled to jejich klíčová vlastnost je, přinášejí i další praktické výhody. Jen řekněte, kdo se může bezpečně projít bos po své vlastní střeše, opalovat se na ní, pozorovat západy slunce nebo popíjet odpolední kávu?

Efektivnější využití dešťové vody

Zelená střecha má velikou roli při zachytávání dešťové vody a vlhkosti. Výrazně tak dokáže ulehčit kanalizační soustavě, jako bonus si na jejím pažitu vypěstujete své vlastní okrasné rostliny či dokonce jedlé plodiny. Srážky tak střeše dlouhodobě neubližují, jak tomu je u jiných typů střech, ale naopak.

Tráva a substrát na střeše přispívají také odhlučnění stavby. Svůj význam mají také v rámci hydroizolace, kterou chrání. Střechou totiž pronikne méně vody a vlhkosti.

Zelená střecha skvěle izoluje

Instalace zelené střechy potěší také vaši peněženku. Protože tráva na střeše je tepelně mnohem lepší izolant než jiné materiály, ušetří vám náklady za topení, a především za klimatizaci. V zimě dokáže lépe udržovat teplo uvnitř, v letních měsících zase není její povrch natolik rozpálený, jako u běžných střech. A to až o desítky stupňů.

Velmi dobře tráva na střeše koexistuje se solárními panely. Díky chladnějšímu okolí stoupá jejich účinnost, na oplátku pak panely poskytují rostlinám vítaný stín.

Zelenou střechu nelze samozřejmě postavit na jakýkoliv dům. Je vhodná výhradně pro ploché střechy, maximální možný sklon dosahuje 30 °. Pozor je nutné dát také na stabilitu a konstrukci budovy, zelená střecha přeci jen váží víc než kterákoliv jiná. Jiné podmínky neexistují.

A pokud se bojíte, že vás se zelenou střechou čeká příliš starostí, vězte, že její údržba je minimální. Srovnatelná s trávníkem na vaší zahrádce. Pomoct si navíc můžete automatickým zavlažováním nebo přihnojováním.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *