Jak dlažba na terčích usnadní pokládku?

Pokud se chystáte pokládat dlažbu, tak vás čekají dvě možné cesty. Jednou je tzv. mokrá pokládka, při které budete muset využít některé ze stavebních pojiv, jako je beton, malta nebo lepidlo. Nebo se rozhodnete pro tzv. suchou pokládku a uložíte dlažbu pomocí terčů. Co to znamená?

Terče? Co to je?

Terče jsou plastové pomocné podložky, na které se dlažba velmi snadno uloží. Terče jsou k dostání v různém provedení od nejlevnějších a nejjednodušších, které mají pevnou výšku, po variabilní, které umožňují výškovou nastavitelnost a volbu šířky spáry.

Terče jsou určené k tomu, abyste rychle a snadno zrealizovali dlažbu na terasách, balkónech, lodžiích, střešních konstrukcích a podobných pochozích plochách a plochách se sklonem potřebných k odvodu vody.

Výškově stavitelné terče pomohou vyrovnat konstrukci podlahy a lze je instalovat uvnitř i vně interiéru.

Dlažba na terčích

V podstatě ihned po položení izolace, je možné budovat terasu. Bez pojiv dojde k snadné a rychlé instalaci, kterou zvládnou i laikové. Terče jsou zpravidla kruhové a je možné je řezat na půlky nebo čtvrtky, což řeší problém s rohy a boky. Terče jsou opatřeny nálitky, které tvoří spáru mezi jednotlivými deskami dlažby. Šířku spáry můžete volit podle estetického vzhledu nebo podle potřeby odvést vodu. Takto položená dlažba na terče se již nespáruje a vzniklé místo slouží k odvodnění. Tedy širší spáry budou vhodnější pro střešní a zahradní prostory, které jsou více vystaveny dešti.

Pokládka

Pokládku začínejte od nejvyšších bodů směrem ke sklu, který můžete a nemusíte vyrovnat podložkami. Terasa si zachová sklon k odvodnění, který ovšem nebude vidět, ale přesto bude plnit svou funkci.

Vzniklý prostor je možné využít nejen k odvodnění, ale i k uložení různých kabelů, trubek, chrániček a podobně.

Dlažba se pokládá tak, že svými rohy zapadne do čtvrtky terče, ten pak drží rohy ještě dalších tří dlažeb. Nálitky drží pravidelnou šíři spáry a zároveň zajišťují pevnost a nepohyblivost jednotlivých dílů. Pokládka nevyžaduje žádné přípravy a úpravy, je tedy výrazně rychlejší a také levnější. V případě potřeby pak lze snadno rozebrat a přestavět nebo umožnit přístup či dodatečně zavést izolaci, kabely a podobně.

Terče jsou konstruovány na velmi vysokou zátěž, takže se hodí i do provozních částí.

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *