Interiér v minimalistickém duchu je stále „in“. Jak ho zařídit, aby vypadal k světu?

Minimalistický styl bydlení zažil velký boom na začátku uplynulé dekády, ale v popředí se udržel dodnes. Ať už je řeč o skandinávském, japonském nebo jiném směru, všechny jsou postaveny na podobných principech. Těmi stěžejními jsou jednoduchost, funkčnost, kvalita materiálů a vzdušnosti. Leckdo by minimalismus zaměnil za prázdnotu, ovšem takovým dojmem by minimalistický interiér působit neměl. Naopak může být velmi útulný – stačí při zařizování domácnosti dodržet pár základních pravidel.

Pro každého, kdo chce mít doma přehled

Pokud váš domov praská ve švech pod náporem zbytečností, máte jedinečnou příležitost ke změně. Minimalismus vnáší do interiéru klid a jednoduchost. Představte si prostředí, které není tak náročné na úklid, protože se v něm nenachází nespočet lapačů prachu – sošek, suvenýrů a dalších dekorací, jež nechcete ze sentimentálních důvodů vyhodit, ale zároveň jim nemůžete přijít na jméno. Zvážit byste měli například i to, zda není nejvyšší čas vyměnit záclony za žaluzie nebo rolety; případně zvolit průsvitné záclony

Na druhou stranu však není důvod k obavám ze sterility. Doby, kdy příznivci minimalismu vyznávali poměrně přísná pravidla, co se barev a linií týče, jsou minulostí. Současný minimalistický styl dovoluje spoustu kompromisů a již na první pohled působí hravěji a osobitěji. Co to znamená v praxi? Cílem samozvaného bytového designéra by nemělo být absolutní „oholení“ interiéru, ale spíše eliminace zbytečných až rušivých prvků. Jakmile budete mít hotovo, pocítíte velkou úlevu.

Převládá bílá a přírodní odstíny

Většina lidí si pod pojmem minimalistický interiér automaticky vybaví místnost, jejíž primární barvou je bílá – a skutečně je to tak. Bílá byla, je a pravděpodobně i bude základní barvou, a to jednoduše proto, že je symbolem čistoty a elegance. Příznivci veselejších tónů přesto nemusí zoufat, kontrastní barvy dostávají trochu prostoru díky nábytku a doplňkům – na nich se jedna výrazná barva objevit může. Většinu barevného spektra by samozřejmě měly tvořit neutrální a světlé tóny – platí to také pro záclony, závěsy a ostatní bytové textilie.

Máte v tom jasno? Tak se pusťte do proměny svého domova – lehkost, kterou minimalismus vnese nejen do vašeho bydlení, ale i života, je silně návyková!

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *