Zařizujete byt pro alergika? Vyhněte se kobercům a dekoracím.

Alergie nejrůznějšího druhu se v dnešní době staly téměř normou. Může za to jak stres, tak i horší kvalita ovzduší. A jaký alergen bývá tím nejhorším? V čele pomyslného žebříčku pevně stojí kromě pylu hlavně prach a roztoči. A právě tyto dva problémy je třeba akutně řešit, pokud zařizujeme byt, ve kterém by měl žít alergik. Jak na to?

Alfou i omegou boje proti alergenům je v první řadě pravidelný úklid. Po mopu, vysavači a hadru byste měli sáhnout i vícekrát týdně, abyste zamezili riziku výskytu prachu. Velkou pozornost věnujte závěsům, textilním povrchům a samozřejmě lůžkovinám. Zapomeňte na peří, do postele alergika smí výhradně dutá vlákna.

Ale riziko alergické reakce lze snížit i jinak. Velký krok kupředu můžete udělat už při zařízení bytu, právě požadavky na čistotu vzduchu a absenci roztočů vám totiž napoví, jak jednotlivé pokoje vybavit. Jednoznačnou volbou je dřevěná podlaha, laminát nebo dlažba. Koberec totiž roztoče příliš láká a výše uvedené materiály se navíc dají mnohem snáze, rychleji a hlavně dokonaleji vyčistit.

Náš tip: Máte doma alergika? Používejte neagresivní přírodní čistící prostředky.

Jak alergie na prach, tak i na roztoče bohužel nepřeje příliš zdobnému interiéru s množstvím doplňků. Pokud bez nich přece jen nedokážete žít, musíte počítat s častým utíráním prachu. Nevhodné jsou látkové přehozy či polštáře, ve kterých se to jen hemží roztoči. Zapomeňte i na vázy či předměty se značně členitým povrchem, z nich se totiž prach dostává jen těžko.

Jisté úpravy můžete udělat i v dalších místnostech domu. Do kuchyně vyberte co nejvýkonnější digestoř, abyste se zbavili všech zplodin a vlhkosti vznikající při vaření. Kvalitní odsávání by mělo najít místo i v koupelně, pokud holdujete spíše přírodnímu vzduchu, denně větrejte. A poslední rada – zbavte se látkových závěsů a místo nich použijte žaluzie. Snáze se zbavují prachu a často vyjdou i levněji!

One Comment

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *