Design kuchyni a jídelně dávají jídelní židle. Jak vybrat židle podle jejich designu?

Dnešní designový trend přeje míchání stylů. Rozhodně neplatí, že třeba interiér chalupy snese pouze selské či rustikální židle, nebo že naopak hypermoderní interiér neunese trochu tradičního stylu. Právě židle jsou tím druhem nábytku, který umí vtisknout extravagantní prvek. A když se neumíte, pokud jde o design židlí, rozhodnout? Zkuste moderní hit – každou židli jinou.

Do židlí se dnes snadno zamilujete

Nemusíte doma sbírat obrazy od mladých nadějných umělců. Už vůbec si nemusíte pořizovat domů sošky a jiná prostorová díla. Umění do interiéru vnáší designové židle. Jelikož je dnes oblíbeným trendem nemít žádnou židli stejnou, můžete dokonce židle sbírat. Vaše oko se tak může pokaždé potěšit jinou židlí, kterou jste přidali do svého interiéru. Samozřejmě nejvíce se vyřádíme, pokud jde o jídelní židle. K domácím pracovním stolům i k toaletkám přece jenom patří židle a křesla jiného typu. Zde má vždy přednost ergonomie před naší výstředností.

Židle podle materiálu

Interiérová móda fandila v různých obdobích nejen jinému designu židlí, ale měnil se rovněž preferovaný materiál či kombinace materiálů. Dnešní doba není benevolentní k jeho výběru, jak by se mohlo zdát. Je pouze kreativní a pestrá, což znamená, že na piedestalu nestojí žádný z materiálů, ale všechny jsou si rovny. Naše jídelna tak hostí dřevěné, čalouněné, kovové, ratanové i plastové židle. Zajímavé řešení mohou nabídnout různé kompozitní materiály, které sází na recyklované zdroje, a tedy na trvale udržitelný rozvoj a ekologii. Oblíbené bývají kombinace materiálů – především rozdílný materiál podnoží a sedací části. Taky jsme opět u možnosti kombinovat židle z různých materiálů v kuchyni u jednoho jídelního stolu zdánlivě bez ladu a skladu. Je to však skutečně jenom zdánlivé, protože cit pro design a kombinaci je nutné při takto odvážném eklekticky laděném interiéru kuchyně či jídelny rozhodně projevit.

Jak tedy vybrat židle do kuchyně podle jejich designu?

  • Design volte podle toho, jak odvážně chcete k zařizování vašeho interiéru přistoupit.
  • Jídelní židle s područkami jsou pohodlnější, zvažte však, jestli si sednou se stolem a s prostorem kolem stolu. Dají se správně zasunout, aby nepřekážely?
  • Pozor též na židle s područkami pro korpulentnější členy domácnosti.
  • Materiál židle rozhoduje o jejich praktičnosti: židle z plastu nabídnou bezúdržbovost, dřevěné budou chtít možná jednou za čas zrestaurovat. Ale na druhou stranu jsou téměř věčné. Podobně jako ty kovové.
  • Čalouněné židle použijte zejména tehdy, jestliže chcete maximální pohodlí při sezení a když máte ve zvyku na čalouněných židlích sedávat delší dobu.
  • Pokud máte doma zvířata, zejména kočku, vyhněte se ratanu, proutí i celočalouněným židlím. To kvůli ostrým drápkům i horšímu čištění chlupů. Vhodnou alternativou mohou být židle s podsedáky, které lze prát i z času na čas vyměnit.
  • Toto řešení je vhodnější než celočalouněné židle i do rodin s dětmi. Nejde jen o to, že děti umažou pevné čalounění při jídle. Stůl se židlemi pak snese i nehody při kreativním tvoření. A k tomu se dnes jídelní stoly často využívají.

TIP: Náš web InHaus.cz je vyhledávač a porovnávač nábytku, kde si vyberete židle, ale i další nábytek, z mnoha e-shopů. Žádná židle, která svým designem stojí za to, rozhodně neujde vaší pozornosti.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *