Pravidelná péče o fasádu se vám vyplatí

Fasáda musí denně odolávat různým povětrnostním vlivům a její původní vzhled se postupem času vytrácí. V horším případě dokonce může začít zvětrávat nebo plesnivět. Tyto problémy mohou způsobit časté deště, sníh, ale i vítr a slunce. Budova tím nejen ztratí na estetice, ale zhorší se izolační vlastnosti fasády.

Každý odborník vám řekne, že znečištění fasády výrazně zkracuje její životnost, a proto byste neměli podceňovat její ochranu před nečistotami. Základem zdravé fasády je tedy bez pochyb pravidelné čištění.

Pravidelné čištění fasád se týká soukromých, kancelářských, komerčních i jiných budov. Interval mezi jednotlivými čištěními by se měl pohybovat mezi pěti až osmi lety. Je-li fasáda zateplená, pak se doporučuje intervaly mezi jednotlivými čištěními zkrátit.

Jak čištění probíhá?

Znečištění se na obvodních zdech domů často vytváří dlouhá léta. Vzniká působením atmosférických či organických nečistot, které není možné jednoduše smýt vodou. Z toho důvodu se k čištění fasád používají speciální čisticí prostředky, které fasádu žádným způsobem neznehodnocují a jsou plně biologicky odbouratelné, tudíž nemají negativní dopad na životní prostředí. Podle typu fasády se volí vhodný postup čištění. Často probíhá čištění pomocí teplé tlakové vody, s párou nebo vysokotlakým vodním paprskem.

Někdy je také potřeba z fasády také odstranit graffiti, které fasádu hyzdí a poškozují. Následně se na očištěnou fasádu aplikuje speciální antigraffiti nátěr, který povrch zabezpečí proti dalším sprejerským útokům.

Kde čištění objednat?

Ideální je, když čištění provádějí kvalifikovaní pracovníci, kteří vám díky své dlouholeté praxi a bohatým zkušenostem s nejrůznějšími typy povrchů a jejich znečištěním poskytnou služby na skutečně profesionální úrovni. 

Přestože je vyčištění fasády základním předpokladem pro prodloužení životnosti, je to první krok komplexní ochrany. Následovat by měla aplikace kvalitního ochranného nátěru s dlouhotrvajícími účinky.

Jaké typy nátěrů fasádu efektivně ochrání?

Vyškolení technici ze společnosti ARS mají s čištěním a ochranou fasád dlouholeté zkušenosti a doporučují aplikovat ochranný nátěr po každém čištění fasády. Majitelé domů nejčastěji projevují zájem o hydrofobní a zpevňovací nátěry. Velmi žádaný je také nátěr proti plísni, který fasádu chrání před její tvorbou.

Jak fungují hydrofobní nátěry?

Hydrofobní nátěry vytváří na povrchu fasády izolační vrstvu a poskytují tak fasádě ochranu před nežádoucím prosakováním vody. Kromě fasád se hydrofobními nátěry ošetřují i kovové či dřevěné konstrukce. Můžete si ji představit jako impregnaci na oblečení, která brání prosakování vody dovnitř. Díky tomu, že se dovnitř nedostane voda, neohrozí se statika domu. Velkou výhodou tohoto nátěru je omyvatelnost a vysoká odolnost vůči organickým nečistotám.

Domy, které se nachází na stinných místech s vyšší vlhkostí vzduchu, jsou mnohem náchylnější na vznik plísně a usazování dalších organických nečistot. Po aplikaci protiplísňového nátěru fasáda odolá plísním, řasám, mechům a lišejníkům po dobu několika let. Poté je potřeba nátěr opakovat.

Investice do pravidelné údržby se vám vyplatí především z toho důvodu, že za novou fasádu byste zaplatili mnohem více. Berte tedy pravidelnou údržbu fasády jako investici do zdravého a bezpečného domova.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *