Materiály a příze pro výrobu luxusního povlečení

Na trhu je mnoho materiálu, ze kterého je možné vyrobit kvalitní ložní povlečení. Je velmi dobré zjistit si, z jakého materiálu je vaše oblíbené povlečení a volit tento druh. Kvůli alergiím, odolnosti a celkové jemnosti je kladen důraz na techniku výroby. Dnes se již málo kde setkáte s tvrdým povlečením, jako tomu bylo před mnoha desítkami let. V tomto článku se dozvíte, jaké materiály pro výrobu povlečení jsou nejoblíbenější, jak se vyrábí, jaké mají vlastnosti a proč si je pořídit.

Nejrozšířenější materiál u nás – Bavlna

Kvalitní bavlna se pozná tak, že je velmi jemná, pružná a krásně hřeje. Díky macerování je navíc velmi odolná a vydrží i časté praní ve velmi dobrém stavu. Můžete ji prát pravidelně na 60°C a na její barevnosti se nic nezmění a povlečení bude vždy pevné s hedvábným leskem. Bavlna je rozšířená také tím, že má mnoho provedení v podobě damašku, saténu, krepu, flanelu, nebo jersey. Bavlněné povlečení je tedy nejrozšířenějším a nejoblíbenějším druhem povlečení u nás.

Jemný satén pro náročné uživatele

Chcete mít materiál, který je velmi luxusní a příjemný na dotek? Chcete mít ložnici nabitou moderním vzhledem a potěšeně usínat? Tak právě pro vás bude jasnou volbou satén. Jeho vlastnosti jsou úžasné a vhodné pro všechny, co mají citlivou pokožku. Díky česaným přízím je satén hřejivý a lesklý. Pří výběru saténového povlečení sázejte na Mako satén, který má skvělé vlastnosti a navíc je nemačkavý. MAKO SATÉN je totiž tkaný v atlasové vazbě z jemných česaných přízí. Je vyrobený z nejlepších druhů dlouhých vláken egyptské bavlny s hustotou 120 g/m2. Navíc Mako satén prochází procesem mercerace, díky kterému získává lesk podobný hedvábí, vyšší pevnost, vyšší afinitu k barvivům. Povlečení je také příjemnější na omak. Další možností je bavlněný satén, který je také tkám v atlasové vazbě, ovšem neprochází procesem mercerace, tudíž je levnější variantou saténového povlečení. Dále si můžete pořídit povlečení z švýcarského premium saténu či jednobarevného Mako saténu UNI.

_stellaateliers-materialy-pro-vyrobu-povleceni-mako-saten

Nemačkavý materiál zvaný Krep – nejlepší pro děti

Oblíbený materiál hlavně do dětských postýlek. Díky svým vlastnostem je pro malé děti ideální. Má skvělé sací vlastnosti, je nemačkavý a díky své barevnosti a nápadným vzorům vyhoví i velmi odvážným pokojíčkům či ložnic. Krepové povlečení je na první pohled rozpoznatelné díky ohybům a „krepatění“.

Jersey – odolnost a stabilita

Hledáte velmi odolný materiál, který se uplatní hlavně jako dokonalé prostěradlo a přehoz? Jersey materiál splňuje všechny podmínky pro to, aby se vám zapsal do paměti jako skvělý pomocník, který potřebuje jen minimální údržbu. To ale neznamená, že by byl Jersey materiál tvrdý a nepříjemný na dotek, naopak. Jersey materiál je velmi jemný, hlavně díky tomu, že se u něj nejedná o tkanou látku, ale o pleteninu. Kdybychom měli Jersey materiál shrnutou do několika slov, tak je to měkký, splývavý, nemačkavý, elastický a velmi hladký materiál s hustotou 140 g/m2. Jersey povlečení můžete pořídit jako v provedení Mako, tak i levnější variantu, a to bavlněný Jersey.

_stellaateliers-materialy-pro-vyrobu-povleceni-mako jersey - MATTEO

Vzory a barvy? Jedině Damašek

Nemáte rádi jednobarevné povlečení? Chcete mít ložnici veselou a sladěnou do více barev podle momentální nálady? Představujeme vám velmi kvalitní materiál zvaný damašek, který je znám pro svoje bohaté vzorování. Kontrasty mezi vzory a podkladem jsou velmi pečlivě vybírány a jsou dokonalé. Dříve se damašek vyráběl pouze z hedvábí či lnu, v moderním světě ložního prádla se k jeho výrobě využívá také mercerovaná bavlna. Damaškové povlečení můžete pořídit v úpravě Mako Damašek a v úpravě obohacené o brokát (Mako-Brokát-Damašek).

_stellaateliers-materialy-pro-vyrobu-povleceni-damasek

Třpytivý Brokát

Brokát je vzorovaná tkanina s třpytivými nitěmi, která se tká v atlasové vazbě, která je jednou ze tří nejužívanějších technik. Je rozpoznatelná na první pohled svou jemností a lesklým vzhledem. Lurex je nerezavějící kov, který dodává brokátu jeho třpyt. Brokát je vhodný na postelové či sedačkové potahy. Nejznámějším brokátem je černý brokát ve svatyni v Mekce, který je každý rok obměňován. Brokát je díky pevnosti a originálním vzorům veden jako dražší materiál pro výrobu povlečení.

Flanel vás zahřeje, zn. kdykoliv

Díky kvalitní výrobě se vyznačuje tento materiál jako hřejivý. Je velmi jemný a díky vlastnostem materiálu také dobře izoluje. Jednu nevýhodu však toto teplé povlečení má, jeho údržba je náročnější než u jiných. Je potřeba prát jej ve velmi jemných aviváží, aby si stále uchoval svou jemnost a hebkost. Žehlení je doporučováno, nemusíte se bát poškození.

Cenově dostupné Mikrovlákno

Svými vlastnostmi se mikrovlákno podobá bavlně, na první pohled je však trochu jiné na dotek. Může být trochu tvrdší, zato je více odolné a cenově dostupnější. Jednoduchá údržba a pevnost vláken dělají z mikrovlákna velmi oblíbený materiál pro výrobu povlečení. Díky perfektním izolačním vlastnostem jej budete milovat. V zimě totiž hřeje a v létě naopak krásně chladí (jako bavlna).

Měkký Len (kanafas) pro všechny

Čím více budete len prát, tím více bude jemný. Věděli jste to? Len má velmi dobré vlastnosti a díky moderním technikám se stále více dostává do popředí materiálů, pro výrobu povlečení. Jeho pevnost se za mokra zvyšuje až o 20%, což z něj dělá velmi kvalitní materiál, který se jen málo vytahuje. Na první dotek může působit studeně, ovšem pokud se do lnu zachumláte, budete nadšení. Materiál se velmi rychle uzpůsobí teplotě těla a bude vás krásně hřát celou noc.

Luxusní povlečení? Určitě hedvábí

Nejluxusnější a nejdražší materiály pro výrobu povlečení jsou ty z hedvábí. Jedná se o velmi oblíbený materiál v luxusních hotelech a u lidí, kteří si chtějí dopřát kvalitní a exkluzivní povlečení. Hedvábí je díky svým vlastnostem jedno z nejemnějších a nejpříjemnějších materiálů, které můžete sehnat. Cenová relace je ovšem někdy velmi vysoká, proto povlečení z pravého hedvábí vlastní jen velmi málo rodin. Pokud si chcete užít bezstarostný spánek a cítit se jako v pohádce, hedvábí je tím pravým pro vás.

_stellaateliers-materialy-pro-vyrobu-povleceni-hedvabi

Víte, jak se hedvábí vyrábí? Jedná se o výměšek slinné žlázy nočního motýla zvaného také Bourec morušový. Chcete vědět, jak tento malý brouček vyrábí takto luxusní materiál? Housenka vyloučí ze slinných žláz tekutinu, ze které si poté tvoří kuklu. Z této kukly, která je tvořená surovým hedvábím, se dá získat 300 – 900 metrů dlouhé nepřerušované vlákno. Pokud se z kukly vylíhne motýl je však hedvábí znehodnoceno, proto je potřeba neustálý dohled. Bourec morušový se ve volné přírodě nevyskytuje, není schopný se bez člověka rozmnožovat. Nejvíce hedvábí se vyrábí v Číně, v Koreji a Japonsku.

Jestliže vám některý z výše uvedených materiálů nevyhovuje už při pořizování, určitě jej nekupujte. Povlečení je důležité, protože v posteli trávíte nejvíce času z celého dne. Proto vybírejte jen ten materiál, se kterým jste 100% spokojeni. Raději investujte do kvalitnějšího povlečení, které vás nedráždí a dokonale splňuje vaše očekávání.

Náš tip: Pokud chcete opravdu kvalitní povlečení, nebo dokonce luxusní povlečení, doporučujeme volit bavlněné nebo hedvábné povlečení, konkrétně tyto příze: Satén (Mako-satén, bavlněný satén, švýcarský premium satén, Mako satén UNI), Jersey (Mako Jersey, bavlněný Jersey), damašek (Mako Damašek, Mako Brokát Damašek) a hedvábí.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *