Co vás v zimě stoprocentně zahřeje? Spolu s vřelým objetím partnera to je i hřejivé ložní povlečení!

Příprava na zimní období obnáší i výměnu lůžkovin. Tedy těch chladivých saténových, damaškových a hedvábných povlečení za hřejivá flanelová, mikroplyšová, bavlněná či lněná. Jakému dát přednost? Poradíme vám. 

Zahřát se v ložnici v podstatě můžete dvěma způsoby. Prvním je zvýšení teploty v místnosti. Druhým pak výměna letní deky za hřejivější peřinu a její převlečení do teplého zimního povlečení. Protože přetopené místnosti nahrávají množení roztočů a obzvláště v současné koronavirové době nežádoucích bakterií a virů, lze jen doporučit druhou alternativu, respektive rozumnou kombinaci obojího. Tedy pořídit si nějakou kvalitní zimní přikrývku (například v podobě mikroplyšové deky) a tu obléknout do adekvátního ložního povlečení. Jakého? Dozvíte se z následujícího článku.

Prodyšnost, savost a hřejivost

Při výběru zimního povlečení by hledáčku vašeho zájmu měly dominovat tři hlavní parametry, jimiž jsou prodyšnost, savost a hřejivost. Ložní povlečení jinými slovy musí dobře dýchat, skvěle odvádět pot a v neposlední řadě vás i zahřát. To zvládá hned několik materiálů.

Hřejivý flanel a biber

Stoprocentně vás zahřeje například flanel, což je v podstatě stoprocentní hustě tkaná a následně upravená bavlna s jemným nadýchaným vlasem na povrchu. Tedy textilie s vynikajícími hřejivými i pot odvádějícími schopnostmi, která se navíc nemusí žehlit. Silnější verze flanelu, která spolehlivě zahřeje i ty největší zimomřivce, se pak jmenuje biber. 

Termoregulační bavlněný satén

Skvělými termoregulačními vlastnostmi vyniká i bavlněný satén. Ten nezaměňujte s klasickým letním chladivým saténem. Jedná se o speciálně upravenou bavlnu ze stoprocentních bavlněných přízí bez jakékoli příměsi syntetických vláken. Právě ta totiž způsobují menší hřejivost daného materiálu.

Antibakteriální mikroplyš

Výbornými termoregulačními, ale i antibakteriálními vlastnostmi vyniká i hit současné doby, mikroplyš. Tento v mnoha ohledech inovativní materiál vás naprosto dostane svou hebkostí. Mikroplyšové povlečení stejně jako mikroplyšová prostěradla s krátce střiženými chloupky, s nimiž se setkáváme na jemných plyšových medvídcích, nikdy nestudí, což z nich dělá v podstatě ideální lůžkovinu do mrazivých nocí, které máme před sebou. Tento syntetický materiál navíc rychle schne a vůbec nepouští vlákna, což jej umožňuje i prát v pračce (na 40 stupňů).

Macerovaná bavlna – renforcé

Dalším materiálem, jenž je spojován s výbornou hřejivostí, je nahusto tkaná látka z dlouhých česaných vláken známá jako renforcé. To je v podstatě bavlna upravená procesem zvaným macerace, tedy namočená do speciálního extraktu, který bavlněná vlákna změkčí. Výsledkem je jemná látka s vynikající savostí, prodyšností i hřejivostí, kterou opět není třeba žehlit.

Antibakteriální len

Speciální pozornost by výběru zimního povlečení měli věnovat alergici. Těm lze doporučit i antibakteriální len. Lnová povlečení sice nejsou tak příjemná na dotek jako povlečení bavlněná či mirkroplyšová, ale z hlediska antibakteriálního jej lze jen doporučit. 

Zaměřeno na barvy

Při výběru zimního povlečení však neopomínejte ani barvy a vzory. Ty vás totiž mohou zahřát podvědomě. Z barev je vhodná sněhově bílá (jak jinak), popřípadě v kombinaci s pastelovými tóny. A toužíte-li po optickém zahřátí, vsaďte na vyloženě hřejivé barvy (oranžová, hnědá). Velmi oblíbené jsou například teplé tóny koření.

Jaké motivy?

Co se motivů týče, inspiraci najdete třeba u Skandinávců, u nichž se v zimních měsících velké oblibě těší ložní povlečení poseté poletujícími sněhovými vločkami nebo s motivy sobů, které jsou v severských zemích symbolem Vánoc.

Už víte, jaké povlečení zvolíte?

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *