Vybíráme kuchyni krok za krokem: na co se soustředit?

Toužíte po kuchyni, která bude nadčasová, praktická, ergonomická a přitom za přijatelnou cenu? Poradíme vám, jak při výběru postupovat a vybrat tu pravou kuchyni, ve které vám nebude nic chybět.

Vezměte si tužku, papír a metr

I když majestátní kuchyně s ostrůvkem vypadá krásně, pokud máme k dispozici jen omezený prostor, musíme se s realitou smířit. Vezměte si proto nejprve do ruky metr a spočítejte si, jak velká kuchyně se do vašeho domova vejde, jestli bude rovná nebo rohová, jak máte vysoký strop a kam až můžou dosahovat skříňky.

Poté si zkuste vypsat, jestli chcete vestavné spotřebiče, které budou součástí kuchyňské linky a které budou stát mimo. Pokud například nepoužíváte myčku, můžete zbylý prostor využít jako skříňku navíc. Pokud je nedílnou součástí vaší domácnosti kávovar, pak musíte počítat s prostorem na pracovní desce navíc.

Blokové kuchyně dle vašich parametrů

Nemá smysl si lámat hlavu s něčím, co už vymyslel někdo jiný. Moderní variantou jsou blokové kuchyně, neboli kuchyňské bloky, které vymýšlí designéři jako hotovou kompletní kuchyni, do které si jen dokoupíte spotřebiče. Podle vámi vybraných parametrů si pořídíte odpovídající kuchyni. Blokové kuchyně se vyrábí do těch nejmenší rozměrů od 180 cm až po velké třímetrové kuchyně.

I malá kuchyně může mít XL úložný prostor

Rozhodně ale neplatí pravidlo, že čím větší kuchyně, tím větší prostor. Naopak i malé kuchyně mohou mít maximum úložného prostoru. Věnujte proto pozornost výšce a hloubce jednotlivých šuplíků a skříněk. Úložný prostor se značí počtem litrů, a pro základní orientaci je možné ho rozdělit takto:

300 až 400 l – optimální úložný prostor
400 až 500 l – velký úložný prostor
500 a více l – extra velký úložný prostor

Trouba, ke které se nemusíte ohýbat

Designéři kuchyní nezapomínají ani na ergonomii a proto nechybí vychytávky jako vestavné trouby oddělené od varných desek, umístěné výše, abyste se k nim nemuseli ohýbat. Samozřejmostí je rozdělení do logických zón na uchování potravin, přípravu a vaření pokrmů a také úklid. Moderní skříňky jsou vybaveny zpomalovači, aby při zavírání nebouchaly a šuplíky, které díky kovovým pojezdům otevřete snadno jemným zatažením.

V této kuchyni se k troubě nemusíte ohýbat. Kuchyně Emilia, JENA NÁBYTEK

A jak je to s designem?

Zaujmout vás musí také design kuchyně! Mezi nejoblíbenější variantu patří matně šedá, případně vzorovaná pracovní deska a lesklé bílé přední strany skříněk. Fantazii se ale meze nekladou – elegantně vypadá i černá kuchyně v kombinaci se dřevem či barevné varianty.

Skvěle vypadá i kombinace černé s dřevěným dekorem. Kuchyně Brick, JENA NÁBYTEK

 

 

 

 

 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *