Výběr ideální podlahy do obýváku

Ať už si to chcete přiznat, nebo ne, právě v obývacím pokoji probíhá možná i většina našeho života. Ať se jedná o mladou rodinu, partu přátel, nebo starší pár, obývák je zkrátka srdcem bytu, a proto si zaslouží řádnou pozornost nejen, co se pohodlné sedačky týče. Vše začíná u podlahy a k ní by se také měla upírat naše pozornost.

Při výběru nejvhodnější podlahy hraje vedle designu hlavní roli zejména požadovaná odolnost materiálu. Rodina s menšími dětmi nebo velkým psem bude po nějakém čase s podlahou z přírodního dřeva nešťastná, jelikož hluboké škrábance se začnou objevovat dříve, než se v pokoji pořádně zabydlí. Právě dřevo se hodí spíše do prostor, kde nehrozí velké mechanické namáhání krytiny, jako je například ložnice či kancelář.

Mezi nejodolnější podlahy samozřejmě patří vinyl, který velmi připomíná právě dřevo, a tak se hodí do naprosté většiny prostor bytu. I on má ale nevýhody, jednou z nich je poměrně chladný povrch, který někomu může být nepříjemný. Pro osoby náchylné ke studeným chodidlům se tak mnohem více hodí koberec, ať už kusový, nebo metrážový. Ten si lze snadno přizpůsobit vzhledu pokoje a navíc zajišťuje příjemný pocit při chůzi, jež ocení zejména ti, kdo milují chodit doma naboso. Koberců by se však měli vyvarovat alergici, snadno se v něm totiž drží prach a roztoči.

Pokud se pro koberec přesto rozhodnete, do obývacího pokoje vybírejte spíše ze zátěžových variant. Běhouny s vysokým chlupem sice vypadají krásně, brzy se však častým používáním poškodí. Z toho důvodu se vyšší koberce doporučují kupovat spíše v menším rozměru, aby je bylo možné po nějakém čase snadno vyměnit za nové.

Další variantou pro obývací pokoje je podlaha z přírodního korku. Ten je v porovnání s vinylem či laminátem výrazně teplejší a měkčí na došlap.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *