Momentový klíč

Poměrně hodně z nás zná situaci, kdy něco opravuje a najednou potřebuje klíč. Tuto situaci budou znát asi především muži. Klíč potřebujeme k opravě různých věcí. Vývoj součástek šel rychle dopředu, a tak potřebujeme kolikrát speciální klíč. Většinou se jedná o momentové klíče.

Současná dílna, garáž i domácnost se již bez momentového klíče neobejde. Většina výrobců součástek totiž předepisuje naprosto přesně utahovací momenty součástek. Pokud nedodržíme přesně utahovací moment součástek, nastane problém. Při nedodržení utahovacího mementu může dojít k poškození klíčových součástek výrobku. Momentový klíč bychom si měli pořídit a neměli bychom na něm šetřit.

Ptáte se v duchu, co je to momentový klíč?

Autor obrázku: Brian Snelson

Odpověď je poměrně snadná. Momentový klíč je šroubový klíč umožňující dotažení šroubu nastavením krouticího momentu až do určitého, předepsaného, nebo požadovaného tahového napětí. Momentový klíč je tedy nástroj, který se používá především pro dotažení matic a speciálních šroubů u aut, v garážích ale i jinde. Forma momentového klíče je v podobě nástrčného klíče se speciálními vnitřními mechanismy.

Momentový klíč vynalezl v roce 1918 Conrad Bahr. Prvenství v oblasti využití momentového klíče tedy patří Americe. Momentový klíč je navržen tak, aby se zabránilo nadměrnému dotažení šroubu. Momentový klíč se proto vždy používá tam, kde je rozhodující těsnost šroubů a matic. Tím umožňuje momentový klíč změřit krouticí moment, jenž má působit na šroub či matici.

Momentové klíče se tak vyrábí v určité specifikaci dle potřeby krouticího momentu. Tímto přizpůsobením umožňuje momentový klíč správné napětí a zatížení všech částí. Momentový klíč tak měří vlastně proxy pro šroub a napětí. Momentový klíč nám umožňuje i praktický způsob měření otáčivého momentu.

Nejjednodušší forma momentového klíče se skládá z dlouhého ramene páky mezi rukojetí a hlavou klíče. Momentový klíč je vyroben z matriálu, který umožňuje jeho pružné ohnutí v závislosti na aplikovaný točivý moment. Průhyb rukojeti momentového klíče umožňuje jeho otáčení. Jedná se o nejjednodušší a nejlevnější momentový klíč.

Dále ještě existují momentové klíče torzní, hydraulické a ohybové. Tyto typy momentového klíče jsou již o něco složitější. Torzní momentový klíč je zkonstruován na principu pružné torzní tyče spojené s utahovací hlavou. Na torzní tyči je upevněná ručička ukazující na stupnici dosažený krouticí moment.

Ohybový momentový klíč je zkonstruován obdobným způsobem jako torzní. Pouze pružná tyč je namáhaná na ohyb, nikoliv na krut. Nejlepším momentovým klíčem ovšem je hydraulický momentový klíč. Hydraulický momentový klíč je navíc vybaven hydraulickým zařízením včetně číselníku. Číselník, tak ukazuje dosažení krouticího momentu.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *