Jak vybrat podlahu do domácnosti?

Podlaha je jedním z nejdůležitějších prvků celé domácnosti. Nejen, že musí být funkční, ale také musí ke zbylému interiéru ladit a doplňovat ho. Je tak velmi důležité výběr nové podlahy nepodcenit. Co vše musí kvalitní podlaha splňovat a z čeho je možné vybírat, se dočtete v následujícím článku.VKBDytgVKUHmsxCL6xGf7LBX5-iVP-DdotojrqD3q8RtrknECi6Mi-v-bUB3CvlMMhaFWLw

Podlahové krytiny dokáží ovlivnit celé prostředí bytu. Je tak velmi důležité si během výběru nové podlahy zodpovědět několik zásadních otázek, které povedou ke správnému výběru a navíc široký výběr podlah značně zúží.

  • Do jaké místnosti bude podlaha umístěná?
  • Kolik času se bude věnovat její údržbě?
  • Zda bude položeno podlahové topení?

Nejpraktičtější je dlažba

Co s týče údržby je nejvíce praktická dlažba. Její úklid nezabere moc času, stačí ji setřít vodou s kapkou čistícího prostředku. Nejsnadněji se z ní odstraňují skvrny, rozlité nápoje i drobné či velké nečistoty.

Ideální volbou je do koupelen a WC. Skvěle se hodí i do venkovních prostor, jako jsou terasy, balkony. Mezi její výhody a nevýhody patří dobrá tepelná vodivost, je tak vhodná na podlahové vytápění. Na druhou stranu dlažba působí chladně a je tvrdá.

Levná a odolná laminátová podlaha

Základní vlastnosti laminátové podlahy jsou nízká pořizovací cena, dobrá odolnost proti opotřebení a snadná údržba. Díky příznivé pořizovací ceně se laminátové podlahy řadí mezi levné podlahy. Co se týče údržby, stačí mít k dispozici koště, vysavač nebo mop. Laminátové podlahy jsou antistatické, což znamená, že odpuzují prach. Jsou tak ideální do místností s alergiky.

Mezi její nevýhody patří tvrdost a chlad. Laminátová podlaha se tak nedoporučuje do dětských a obývacích pokojů. Není vhodná ani do vlhkých místností, hrozí její nabobtnání, zvlnění a definitivní zničení.

Do dětského pokoje jedině koberec

Děti ve svém dětském pokoji rády tráví čas na zemi. Je tak důležité, aby byla položená podlahová krytina, která nebude studená. Ideální je tak koberec. Koberec je jediná podlahová krytina, která hřeje, navíc je měkká a neklouže. Trh nabízí celou řadu vzorů a je tak možné dětskému pokoji dodat barvy a vzory.

Koberce se stále častěji umisťují do komerčních prostor, jako jsou kanceláře nebo banky. V takových případech se volí zátěžové koberce, které jsou vysoce odolné a stálobarevné. Zátěžové koberce se řadí mezi levné koberce, jelikož jejich pořizovací cena není příliš vysoká.

Podlaha pro domácí mazlíčky

Výběr vhodné podlahové krytiny do interiéru, kde bydlí i domácí mazlíčci, je obtížný. Jelikož má většina domácích mazlíčků drápky, je nutné, aby byla podlaha kvalitní a hlavně odolná. Podlaha by měla zvládat občasné loužičky nebo vylitou vodu z misky. Proto se nedoporučují laminátové podlahy. Kvůli chloupkům pak nejsou vhodné koberce.

Jako vhodné se doporučují PVC a vinylové podlahy. Vynikají svou odolností, snadnou údržbou a cenovou dostupností. Tyto podlahy je možné opatřit protiskluzovým a antistatickým povrchem. Kvalitní podlahy z PVC navíc poskytují tvarovou paměť, což značně omezí vznik rýh a škrábanců. Bonusem je její struktura, která není jednolitá, škrábance se tak lépe ztrácí.

Tradiční dřevěná podlaha

Dřevěné podlahy se vyznačují dlouhou životností a vysokou pořizovací cenou. Na druhou stranu se dá dřevo použít téměř v každé místnosti, snadno se renovuje a vyniká dobrou tepelnou izolací. |Navíc dodá místnosti na přírodním vzhledu a originalitě. Nejsou vhodné do průmyslových a velmi namáhavých prostorů. U podlahového topení je potřeba vybrat vhodnou dřevinu.

Dřevěné podlahy vyžadují pravidelnou péči. Je potřeba obnovovat ochrannou vrstvu, která může být ve formě oleje, vosku nebo laku. S aplikací penetrace a impregnace se prodlouží životnost i vzhled podlahy o několik let.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *