Proč by se voda v koupacím jezírku měla hýbat?

Pohyb vody v koupacím jezírku zajistí, že budete mít méně práce s udržováním jeho čistoty. Pohybující se voda také poskytuje ideální prostředí pro ryby a vodní rostliny, které ke svému přežití potřebují dostatečné množství kyslíku. Kromě toho provzdušněná voda vypadá mnohem lépe na pohled, protože je čistější, a máte větší chuť se do ní ponořit.

Bez proudění to nepůjde

V každém koupacím jezírku, které má mít kondici optimální pro plavání anebo dokonce chov ryb, je potřeba zajistit kvalitní filtraci. Počítejte tedy s náklady na provoz čerpadel. Tomu se u žádného zahradního jezírka nevyhnete. Vodu v jezírku je vhodné rozpohybovat minimálně každé dvě hodiny. Ještě lepší je pak nastavit časovač čerpadla na aktivaci jedenkrát za hodinu. Vhodně zvolené čerpadlo pro jezírko s objemem 25 metrů krychlových tedy bude takové, které bude mít optimální výkon 25 000 l za hodinu. Počítat je potřeba také se ztrátami na kolenech, ohybech a v hadicích. Proto je dobré čerpadlo mírně předimenzovat.

Výhody pohybu vody

Když je voda v jezírku v pohybu, je mnohem snazší ji udržovat čistou a bez mikroorganismů, než ve statickém jezírku. Proudění ale musí být optimální. Pokud je slabé, usazující se organické částice se budou hromadit především v oblasti odtoku a nebudou zachytitelné filtrací. Tyto částice se pak mohou šířit, způsobovat zakalení vody a vytvářet ideální prostředí pro množení řas nebo hub. To se může ještě zhoršit, pokud dojde k natržení jezírkové fólie a do vody začnou pronikat částice z podkladu. Opravu jezírkové fólie tak raději neodkládejte. Pro čistotu vody v jezírku je zásadní také provzdušňování. K tomu obvykle dochází samovolně při vzniku proudění.

Pozitivní důsledky provzdušňování

Biologická filtrace je v koupacím jezírku účinná díky existenci bakterií, které pro to, aby prosperovaly, potřebují kyslík. Kromě něho ale také uhlík a další minerály. Ty získají jen díky provzdušnění při proudění vody. Vytvořením stálého proudění vody ve vašem koupacím jezírku učiníte nezbytné kroky k zajištění jeho optimálního zdraví a dlouhodobě udržitelného stavu. Pohyb vody ve vašem koupacím jezírku si vyžádá určité investice, ale dlouhodobě se vyplatí, proto investujte do kvalitního a dobře dimenzovaného čerpadla, které ve všem jezírku zajistí optimální proudění.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *