Kovaný nábytek přináší řemeslo i unikátní vzhled

Českým bytům vládne dřevotříska. Nevěříte? Rozhlédněte se kolem sebe, na návštěvě u přátel popřemýšlejte, kolik kusů nábytku je u nich vyrobeno z nějakého jiného materiálu. Co za to může? Na první pohled by se mohlo zdát, že rozhodujícím faktorem při nákupu dřevotřískového nábytku je jeho nízká cena, to ale není tak úplně pravda. Právě nábytek z dřevotřísky totiž nabízí něco, co je u ostatních materiálů problémem – variabilitu a rozmanitost dekorů, tvarů, barev. Musí za to ale zaplatit krutou daň. Není totiž ani zdaleka tak trvanlivý a odolný jako třeba dřevo nebo železo.


Dřevo vedle dřevotřísky patří k také velmi oblíbeným materiálům, ani to však nedosahuje tak vysoké výdrži, jako kované železo. To zažívá trochu nezasloužený útlum, co se bytového designu týče. Pro mnohé designéry je příliš surové a neodpovídá jemnému spektru pastelových barev, které jsou právě v kurzu. Přitom ale symbolizuje jedno z nejtradičnějších českých řemesel a můžete si být opravdu bez výjimky jistí, že železná postel nebo polička vám vydrží celý život.

Je třeba vyvrátit myšlenku, že se železo v interiéru špatně kombinuje. Naopak – pokud jste například hrdým majitelem odhalené cihlové zdi nebo tíhnete k vesnickému stylu, měli byste sáhnout právě po železných doplňcích. I u nich ale platí pravidlo všeho s mírou. Pokud si pořídíte například zrcadlo a železný regál, často to k oživení interiéru úplně stačí. Železo vnáší do bytu jednoduchost a zároveň tradiční vzhled.

Doslova ideálně se potom železný nábytek a doplňky hodí do exteriéru – například na zahradu nebo venkovní terasu. Stačí se podívat na několik příkladů a každému musí být jasné, že i tak surový materiál jako železo se snadno promění v jemný, téměř ženský doplněk. Stačí jednoduchá úprava – změna barvy. Bíle natřený železný nábytek odkazuje k francouzskému stylu Provence, chybí už jen doplnit fialkovou levandulí.

One Comment

  1. Cedera 20.3.2013 Reply

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *