Je možné dnes ušetřit na energiích? Rozhodně

Elektřina a plyn jsou v současnosti stejně důležité jako třeba voda. Nedá se bez nich relevantně existovat. Vzhledem k tomu, o kolik stouply za posledních pár měsíců náklady na energie, je jasné, že je potřeba zavést i různá úsporná opatření.

Minimálně v domácnostech se nemusí jednat o nic extra složitého. Často stačí jen změnit pár na první pohled nepatrných drobností.

Vaření ve správném hrnci

Během vaření člověk spotřebuje obrovské množství energie a je jedno, zdali jde o elektřinu nebo plyn. Není však nutné zbytečně plýtvat a tím i platit vyšší účty. Vařit se dá i docela úsporně.

Své o tom vědí majitelé tlakových hrnců, které jsou z pohledu energetických úspor jedním z nejlepší vynálezů vůbec. Dokáží tepelně upravit jídlo i jednou tak rychleji, než je běžné. Do jisté míry lze podobně fungovat i bez papiňáku. Stačí jen přiklápět hrnce poklicí, nicméně tento krok vede pouze k omezeným úsporám.

Obrazovka v úsporném režimu

V každé domácnosti je minimálně jedna televize a jeden monitor. To jsou dohromady dvě obrazovky, které mají určitou spotřebu. Obecně platí, že čím větší je uhlopříčka, tím vyšší jsou náklady.

Není nezbytné dívat se kvůli tomu pouze do mobilu, ale rozhodně se vyplatí nastavit si televizi i monitor do úsporného režimu. Nové modely mají tuto vlastnost zcela běžně a najít se tento režim dá i u dříve vyrobených přístrojů.

Sice takto nelze uspořit tisíce ročně, ale pár stovek to nakonec hodit může.

Možnosti budoucnosti už dnes

Úspora energií je minimálně na evropském kontinentu tématem číslo jedna již nějaký ten pátek. Není tak divu, že toho chytli i mnozí velcí hráči v oblasti energetiky a také chtějí přispět svou trochou do mlýna.

Dobrým příkladem za všechny je kupříkladu mezinárodní soutěž E.ON Energy Globe. Ta je velmi zajímavá hlavně z pohledu laiků, jelikož primárně ti jsou hlavními účastníky této soutěže. Vyhrává ten, kdo bude mít nejlepší nápad ohledně způsobu, jak šetřit energii i životní prostředí.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *