Jak a kde vybrat kvalitní rozkládací jídelní stůl

Jídelní stůl je zásadním kusem nábytku, který má v mnoha rodinách funkci nejen praktickou, ale i společenskou. Je to místo, kde se lidé scházejí, hovoří o závažných i úsměvných událostech a hlavně – tráví zde mnoho času. Při výběru stolu je tak třeba zvážit nejen vzhled či tvar, ale také velikost, což může být nelehký úkol. Příliš velký stůl zbytečně zabírá místo, zatímco malý neumožňuje větší rodinnou sešlost. Naštěstí existuje praktické řešení v podobě rozkládacích stolů. V tomto článku vám poradíme, jak si v nepřeberné nabídce vybrat ten správný a kde jej zakoupit.

Kritéria pro výběr stolu

Tvar – nejoblíbenějším tvarem stolu je obdélník, protože jej můžeme umístit jak ve volném prostoru, tak např. i ke stěně nebo využít též rohy místnosti. V úvahu připadají ovšem i stoly kruhové, oválné či čtvercové, které působí velmi elegantně. V nabídce dobrých výrobců (např. rodinná společnost Rott design) najdeme všechny tyto tvary, včetně rozkládacího systému. Ano – i kulatý stůl lze rozšířit – záleží jen na dobrém nápadu designéra a šikovnosti stolaře.

rottdesign-rozkladaci-jidelni-stoly_3-elli

Velikost a rozměry – ideální velikost určíme v závislosti na minimálním počtu lidí, kteří budou kolem stolu pravidelně sedět. Odborníci udávají, že na jednoho člověka je třeba počítat s prostorem 60 x 40 cm. Kromě toho ale nesmíme zapomenout na střední pás – cca 30 cm, kam budeme umisťovat mísy, dochucovadla, lahve, dekorace a květiny. Pohodlná výška stolu pro dospělé osoby by se měla pohybovat mezi 72 a 76 cm. Díky rozkládacímu mechanizmu lze jídelní stůl kdykoliv rozšířit či zmenšit a přizpůsobit aktuální potřebě.

Materiál – i zde existuje několik možností např. dřevo, sklo a kov. Moderní materiály jsou jistě zajímavé svým netradičním vzhledem, ale často působí poněkud chladně až neosobně. Aktuální trendy jasně ukazují návrat k tradičnímu dřevu a zejména k poctivému masivu. K výhodám stolů z masivu patří nepochybně nekompromisní odolnost, kvalita zpracování a obdivuhodná životnost. Rozkládací jídelní stoly z masivu se v mnoha rodinách dědí z generace na generaci.

Vzhled – barvu a vzhled stolu vybíráme tak, aby dobře zapadnul do celkového pojetí místnosti. Mějte na mysli odstíny ostatních kusů nábytku, židlí a také podlahy. Pro horizontální plochy obecně (tzn. i stoly a pracovní desky) se více hodí tmavší barvy, vzhledem k tomu, že od nich očekáváme stabilitu a pevnost. I v tomto ohledu vítězí dřevo, protože jeho barvu můžeme snadno upravit. Pokud vám nevyhovuje přirozený vzhled, můžete jej dále lakovat, voskovat či olejovat. Navíc stoly z bukového a dubového dřeva lze také např. bělit, nebo mořit do různých barev a odstínů.

Jak nenaletět při nákupu rozkládacích jídelních stolů

Nabídka rozkládacích jídelních stolů je pochopitelně obrovská, zvláště díky levnému dovozu. Tyto produkty často najdeme v sortimentu velkých obchodních řetězců. Avšak pokud hledáte skutečně poctivý stůl a žádáte, aby držel pevně pohromadě, nevrzal a sloužil vaší rodině po desítky let, obraťte se raději na tradiční českou firmu Rott design. Tato rodinná společnost již více než 15 let vyrábí obdivuhodné jídelní stoly z masivu, které vynikají svým designem a řemeslně poctivým zpracováním. Zruční stolaři ve společnosti Rott design vyrábí jídelní stoly z jakostního dřeva buků, dubů a ořechů. Již sama jména těchto stromů jsou synonymem pro stabilitu, houževnatost a tvrdost. V nabídce Rott design naleznete např. tyto rozměrové varianty:

Co dělat, když si nevyberu v běžné nabídce stolů?

Tato situace je poměrně běžná. Doba, kdy domy i byty měly standardizované výměry a dispozice, je dávno pryč. Máte atypickou kuchyni či jídelnu? Toužíte po originálním kusu nábytku, který plně vyhoví vašim konkrétním potřebám? Skvělé – nechte si váš jídelní stůl vyrobit na míru. Společnost Rott design dokáže vyhovět i náročnějšímu zadání, stačí si jen říct.

rottdesign-rozkladaci-jidelni-stoly_1-antigua

V nabídce můžete vybírat podle mnoha parametrů:

  • Šířka: od 80 do 120 cm

  • Délka: od 80 do 240 cm

  • Standardní výška: 75 cm

  • Standardní tloušťka desky: 3,2 cm (možnost zhotovit i 4 cm)

  • Rozměry nohy: individuálně, dle typu stolu, např. 9 x 9, 10 x 10, 15 x 7,5, 6,7 x 6,7 cm

  • Průměr kulatých/oválných stolů od 90 do 140 cm

V případě rozkládacích stolů není problém zařídit, aby kresba dřeva navazovala.

WoodArt Collection pro milovníky přírody

Zamysleli jste se někdy nad otázkou, proč jsou přírodní materiály stále tak oblíbené? Odpověď je možné najít v nekonečné originalitě. Schválně zkuste najít dva kusy dřeva s identickou kresbou. Nemožné. Každý kus má svůj neopakovatelný design, který vždy působí přirozeně a při tom natolik zajímavě, že si jej můžete donekonečna prohlížet.

A přesně tuto myšlenku realizuje projekt WoodArt Collection od společnosti Rott design. Stoly z této kolekce prezentují krásu a kouzlo surového dřeva – včetně jeho tvarových nepravidelností, sukovitosti, prasklin, křivek, kresby a lesní atmosféry. Jedinečnost takového nábytku je zřejmá. Získáte stůl ze dřeva, které nepřestalo být stromem, a proto bude vaším každodenním spojením s přírodou.

WoodArt Collection využívá dřeva z dubů (evropský dub letní i zimní) a ořešáků (evropského či tmavšího ze severní Ameriky). A i když tento styl sází především na originalitu dřeva samotného, i zde si můžete sami určit rozměry, povrchovou úpravu a mnoho dalších detailů. Velmi zajímavě působí různé „opravné prvky“, které např. vyplňují praskliny atd.

rottdesign-rozkladaci-jidelni-stoly_2-bahamas

Kam vyrazit pro rozkládací jídelní stoly Rott?

Více o stolech Rott se dozvíte přímo na webu společnosti – rottdesign.cz, kde si můžete prohlédnout mnoho fotografií a přečíst si vše o jejich vlastnostech a parametrech. Avšak proč se spokojit jen s obrázky, když si na tyto výjimečné kusy nábytku můžete přímo sáhnout a osobně vyzkoušet jejich kvalitu? Doporučujeme proto navštívit jednu z podnikových prodejen Rott, které najdete např. v centru Prahy nebo v obci Hromnice na Plzeňsku.

One Comment

  1. Mistr 28.3.2017 Reply

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *