Jak zařídit velký obývací pokoj?

rohova-sedaci-souprava-tropic-2Na internetu je spousta rad, jak se vypořádat s malou místností, avšak málo tipů na vybavení velkého pokoje. Mít obrovský obývací pokoj totiž taky nemusí být zrovna dvakrát velká výhra. Obzvlášť pokud se necháte unést, výsledek nakonec nemusí vůbec vypadat tak, jak jste si na počátku představovali. Zásadní je také výběr osvětlení, které pomůže opticky zvětšit prostor. Nemáme na mysli pouze stropní svítidlo, ale i stojací pokojová lampa, či klasická náladová lampička, vám pomohou k “většímu” prostoru, nejlépe ve spojení se zrcadly.

Velká místnost svádí k tomu, abyste do ní naskládali spoustu nábytku. A to je základní chyba. Čím méně prvků v pokoji je, tím vzdušněji působí. Nesnažte se ukázat, že máte dost prostoru, držte se při zemi.

Pozor na velké obývací stěny

Můžete si dovolit velkou obývací stěnu až ke stropu? Zadržte. Takové už dávno nejsou moderní, ve většině obchodů je ani neseženete. Dnešní luxusní obývací stěny jsou spíš nízké, doplněné závěsnými skříňkami a policemi. Stěna nemusí být podél celé zdi, klidně nechte roh volný. A jestli vám volné místo vadí, postavte sem velkou rostlinu.

Nebojte se barev

Tmavé a výrazné barvy opticky zmenšují prostor, pro vás to ale není žádný problém. Proto si rozmyslete, kde se projeví vaše oblíbené barvy. Budete mít barevné zdi, sedačku, nebo raději jen doplňky? A když už mluvíme o doplňcích, i ty by měly být výrazné, aby se v prostoru neztratily.

Sedací souprava by měla být ústředním bodem

Do velkých obývacích pokojů patří rozměrné sedací soupravy. Nejlépe vypadají ty rohové, případně do tvaru písmene U. Ty jsou mnohdy tak velké, že se na nich pohodlně usadí celá rodina a nic dalšího už nemusíte řešit. Dobrou volbou jsou ovšem i sedací soupravy 3+2+1, které oceníte spíš v případě, že máte rádi své soukromí a chcete si přivlastnit celou sedačku či křeslo. Na druhou stranu se na nich nenatáhnete tak pohodlně jako na velké rohové pohovce.

Prostor opticky rozdělte

Pokud vám přijde, že je váš obývací pokoj zbytečně monstrózní, prostě jej opticky rozdělte. Nejlépe toho docílíte pomocí různých podlahových krytin, na část lze například položit koberec. Nezapomeňte pak každou tuto část zvlášť osvětlit, nedostatek světla je častou chybou.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *