Vyplatí se v současné chvíli více pronájem v Plzni, nebo je lepší investovat do vlastního bydlení?

 

Jestli hledáte odpověď na otázku, jestli se Vám vyplatí investovat do vlastního bydlení nebo si najít pronájem v Plzni, tak se pusťte do čtení tohoto článku, ve kterém naleznete všechny podstatné informace o tomto městě na jednom místě. Zjistíte, jestli se momentálně ve městě nacházejí volné byty, na kolik by Vás vyšel pronájem a případná koupě. Zaměříme se také na nezaměstnanost a kvalitu života.

Kdy se vyplatí pronájem bytu více, než jeho koupě

Vzhledem ke zpřísnění hypoték lze říci, že investice do vlastního bydlení se vyplatí jen v případě, kdy máte dostatečnou finanční rezervu a nejste nuceni brát si půjčku v bance. V dnešní domě je velmi výhodné investovat do nemovitostí a dále je pronajímat.

V případě, kdy nemáte dostatek vlastních prostředků, je lepší dát přednost pronájmu. Vždy také záleží na městě, ve kterém se chystáte žít. Celoplošné zdražování bytů se totiž dotklo také výše nájemného a to zejména Prahy i krajských měst.

Pronájem upřednostněte i v případě, že se zatím nechcete usadit a hledáte jen přechodné bydlení.

Plzeň je jedním z mála měst, kde došlo v případě nájemního bydlení k mírnému poklesu či stagnaci cen nájemného, proto se Vám tato varianta vyplatí i z hlediska úspory finančních prostředků. Konečná výše je závislá na lokalitě i velikosti bytu.

V přehledu níže si můžete prohlédnout obě ze zmíněných variant v porovnání se stejným obdobím minulého roku.

PRONÁJEM

Průměrná cena v Kč 11 / 2018 10 / 2019 11 / 2019
Byt 12 832 13 135 12 734
m2 202 207 198
Průměrná plocha v m2 63 63 64

 

 

VLASTNÍ BYDLENÍ

Průměrná cena v Kč 11 / 2018 10 / 2019 11 / 2019
Byt 3 036 291 3 425 670 3 585 989
m2 42 540 47 141 48 880
Průměrná plocha v m2 71 74 74

 

 

Vývoj cen bytů v Plzni

Nepředpokládá se, že by v následujících měsících měla přijít krize, která by zastavila růst cen nemovitostí. Očekává se maximálně jeho zpomalení. Cenu bytů v Plzni žene nahoru i drahá bytová výstavba, která probíhá hned na několika místech města.

Největší zájem je o byty velikosti 1+1 či 2+kk. Důvod je prostý – nízké náklady. Takové byty bývají kupovány nejčastěji mladými lidmi jako tzv. startovací byty. Jsou vnímané také jako investice do budoucna. Je jich nedostatek, což logicky žene jejich cenu nahoru, a tak se nabízejí zhruba za 40 000 Kč / m2. Čím je byt větší, tím nižší je jeho cena za m2, ale náklady jsou pochopitelně nejvyšší, proto je o ně i nejnižší zájem.

Části Plzně, ve kterých se vyplatí hledat bydlení

Nejoblíbenější a zároveň i nejdražší byty je možné hledat v částech Lochotín a Slovany. Za m2 tu zaplatíte i 44 000 Kč. Je to dáno tím, že se jedná o cihlové byty, nikoliv panelové.

Tyto oblasti jsou žádané také kvůli své občanské vybavenosti, dopravní dostupnosti a perfektní poloze. V nedalekém okolí se nachází les, rybník i koupaliště.

Bydlení je vyhledávané i ve čtvrtích Litice a Valchy. Tato místa jsou skvělým kompromisem mezi životem ve městě a mimo něj. Centrum Plzně se nachází v dostupné blízkosti. Je tu veškerá občanská vybavenost a zároveň i dostatek zeleně.

V okrajových částech Plzně se nacházejí i menší zástavby, které nabízejí bydlení v satelitních domech. Na výběr je bydlení na Valše, v Křimicích a na Nepomucké ulici.

Aktuální podíl nezaměstnaných osob

Říjnový republikový průměr se pohyboval na úrovni 2,6 %. V Plzeňském kraji je jedna z nejnižších úrovní podílu nezaměstnaných osob v ČR – 1,99 %. Konkrétně v Plzni je podíl nezaměstnaných osob 2,1 %. Na jedno volné pracovní místo zde připadá 0,4 uchazeče. Průměr v ČR je 0,6.

Plzeň se řadí mezi 20 % českých obcí dosahujících nejvyšší úrovně kvality života. V porovnání s dalšími 205 obcemi dosáhla Plzeň hodnocení 7,0 (z 10 možných) a umístila se na prvním místě v rámci kraje. V porovnání s dalšími obcemi České republiky je na 12. pozici. Ze zjištěných informací vyplývá, že je město vhodným místem pro život. Přečtěte si, jaký experiment s bydlením Plzeň chystá v příštím roce.

 

Podle čeho byste si vybrali město, kam byste se měli stěhovat?

 

 

 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *