Proč bychom měli šetřit vodou? Nebo s ní alespoň neplýtvat?

Nedostatek vody patří mezi jedno z 5 globálních rizik. To, že se nás zatím příliš netýká, znamená, že máme spíše štěstí a žijeme v regionu, který není k nedostatku vody tak náchylný jako jiné. Přesto se může stát, že i my můžeme mít k dispozici méně vody, než kolik bychom potřebovali k zajištění nejen svého komfortu, ale i základních životních potřeb. Proč naslouchat radám do domácnosti, které nabádají k šetření s energiemi a vodou? A proč vlastně vodou neplýtvat?

Tím, že šetříte vodu, šetříte i energie

To je holý fakt. Voda se musí před spotřebou ohřát, pitná voda se speciálně upravuje. Mnoho energie je vynaloženo také na přečerpávání vody. A to vše zaplatíme na našich účtech za vodu. Úspora vody znamená úsporu energie, a tím i peněz.

Neplýtvejte nepřímou spotřebou

Hektolitry vody se spotřebovávají nejen v domácnostech, ale také na výrobu běžných věcí naší denní potřeby. Cokoliv, na co se ve své domácnosti podíváte, potřebovalo vodu, k tomu, aby mohlo být vyrobeno. Keramický hrnek, plastová láhev, lednice, pračka. Nic z toho by bez vody nevzniklo. Samotný výrobní proces, i když je maximálně zjednodušen, je tak energeticky náročný, že se z hlediska životního prostředí vyplatí vyrábět méně a kvalitněji. Z hlediska ekonomiky to však výhodnější není. A proto velké i menší fabriky chrlí neustále tuny výrobků, které pro svoji produkci vyžadují vodu a další energie.

Šetření vody = šetření peněz

Pokud nebudete plýtvat vodou, nebudete vyhazovat oknem ani své peníze. V tomto panuje přímá úměra. Čím méně vody spotřebujete, tím méně za ní budete muset zaplatit. Nejvíce vody spotřebujeme obvykle při každodenních činnostech jako je mytí rukou nebo osobní hygiena. Zkuste přijmout některá úsporná opatření. Například nainstalujte na všechny vodovodní kohoutky v domácnosti perlátory. Ty vám umožní ušetřit při každém mytí rukou až 70 % vody.

Neberte vodu zemi

Tím, že spotřebujete více vody, než je nutné, ji odebíráte rostlinám a zemi. Narušujeme tak přirozenou rovnováhu a koloběh vody v přírodě. Výsledkem jsou pak dlouhá období sucha bez vláhy a nutnost šetřit vodou v létě. Ale nejenom to. Nedostatek vody se může projevit i na horší kondici přírody a životního prostředí obecně.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *