Plísně je nutné dostat ze stěn za všech okolností

Malování pokojů není zrovna snadná a rychlá práce, zvláště, pokud dbáte na kvalitu. Naštěstí obvykle stačí mezi malováním dodržovat několikaleté časové rozestupy, takže se tím nemusíte zabývat každé léto.

Někdy je však potřeba vymalovat hned, a to třeba i když jste se s novým nátěrem lopotili celkem nedávno. Taková situace může nastat kupříkladu v momentě, kdy objevíte na zdi plíseň.

Jedná se o škodlivý organismus

I když plísním v podstatě vděčíme za penicilin, v domácích podmínkách je vhodné je odstranit ihned po objevení. Tento druh organismu totiž škodí jak lidem, tak i domácím zvířatům.

Dokonce není nezbytné se kolem naleziště plísní ani pohybovat. Běžně se totiž jejich výtrusy přenášejí vzduchem a dokáží se díky tomu přemisťovat i do velkých vzdáleností.

Dlouhodobé vdechování plísní může způsobovat různé nepříjemné stavy. Takto zasažený člověk trpí hlavně respiračními potížemi. Ještě větší problémy pak mohou mít alergici. Plíseň tedy musí pryč za všech okolností.

Škrábání v respirátoru

I když by se mohlo zdát, že odstranění plísní ze zdí je otázkou pár minut, opak je pravdou. Aby to mělo nějaký smysl, je potřeba shodit omítku v celém pokoji. Doporučuje se tuto práci provádět v respirátoru, jinak budete plíseň inhalovat.

Vhodný nátěr

Dát pryč omítku je pouze prvním krokem. Následovat by měl nátěr proti plísni. Je potřeba si k tomuto účelu pořídit vhodný prostředek. Sanační nátěry by se měly udělat alespoň dva, lépe však tři. Nepoužívejte váleček, ale klasickou malířskou štětku. Nátěr se takto dostane hlouběji do stěny.

Hodí se i termoizolační barva

Po aplikaci sanačních nátěrů je vhodné začít se samotným malováním. I zde je nezbytné použít speciální protiplísňovou barvu. Překrýt ji však můžete běžnou barvou, případně termoizolační alternativou. Termoizolační barva zabrání tvorbě tepelných mostů, kde se plísně rády usazují.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *