Osvětlení kuchyně musí být pěkné i praktické

Která místnost v domě je nejdůležitější? Je to obývací pokoj, nebo kuchyně? Názory se liší, my si ale troufneme říct, že jde o kuchyni. Právě tady totiž mnozí z nás tráví spoustu času, a to nejen vařením a jídlem. V některých domácnostech se tu dokonce přijímají návštěvy. Jak kuchyň osvítit, aby šlo o útulné, ale přitom praktické místo?

Ani moc, ani málo

Kuchyň je místem, kde je potřeba dobře vidět. Zároveň ale platí, že nic se nemá přehánět. I výběr osvětlení do kuchyně je důležité nepodcenit a postarat se, aby světla bylo tak akorát a aby vám umělé světlo neničilo zrak.

Víte, že když budete mít v kuchyni nedostatek světla, může dojít i na bolesti hlavy?

Než se do výběru světel do kuchyně pustíte

V kuchyni máme spoustu spotřebičů a kuchyňských pomocníků, k práci s nimi světlo potřebujeme. Krájet nožem zeleninu potmě není právě bezpečné, navíc na tu přípravu potřebujeme vidět. Výběr osvětlení rozhoduje o tom, jak se v kuchyni budete cítit, i jak se vám bude pracovat.

Než se ale vůbec do výběru osvětlení pustíte, měli byste si změřit výšku stropu i velikost místnosti. Tyto parametry hrají při výběru světel naprosto zásadní roli. Do místnosti s nízkým stropem se hodí přisazená světla, která nejsou náročná na prostor, do místnosti s vysokým stropem zase ta závěsná.

Jak vybrat to pravé světlo?

Kromě centrálního světla mají v kuchyni své místo ještě doplňková světla, třeba v podobě podlinky, světla nad jídelní stůl, osvětlení kuchyňské linky, poliček a třeba i bodová světla. Jak je vybrat?

Tip číslo jedna: Centrální světlo neosvítí celou místnost

Taky si myslíte, že jedno světlo v místnosti stačí? Omyl! Kromě centrálního svítidla, které se nejčastěji nachází ve středu místnosti, je třeba přidat doplňková svítidla. Kromě toho, že světlo neosvítí každý kout, si taky můžete stínit vlastním tělem. Další světelné body tak jsou naprostou nutností. Jaká svítidla si do kuchyně můžete pořídit kromě toho centrálního?

  • Světlo nad jídelní stůl, jehož světlo by mělo dopadat na celou plochu stolu a tvar by měl korespondovat s tvarem stolu.
  • Osvětlení kuchyňské linky, díky kterému si posvítíte pod ruce. Co takhle podlinková svítidla s LED diodami nebo LED pásky?
  • Poličky a skříňky krásně osvítíte pomocí bodových světel, využijete je i nad barový pult.
  • Specialitou jsou LED pásky, které podtrhnou vzhled linky a postarají se o její osvícení. Víte, že jejich instalace je rychlá a snadná?
Tip číslo dva: Snažte se kombinovat denní světlo s tím umělým

Centrální svítidlo by mělo být dostatečně výkonné, od věci není ani jeho kombinace s denním světlem. Tedy aspoň v případě, že v kuchyni máte i nějaké to okno. A až budete vybírat žárovku, dejte přednost neutrální bílé teplotě světla s hodnotou 4000 K. Nad jídelní stůl dejte přednost teplé bílé v rozmezí 2700-3200 K.

Tip číslo tři: Světlo nesmí oslňovat

Správná intenzita světla je pro bezpečnou a pohodlnou přípravu pokrmů naprosto nezbytná. Příliš intenzivní světlo vám může být nepříjemné.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *