Jak vybrat sedací soupravu do obývacího pokoje

Obývací pokoj je reprezentační místnost našeho domu, která má sloužit jak k reprezentaci, tak k pohodlí obyvatel domu či bytu. Proto bychom si měli probrat všechny možnosti, které nám pomohou s tím, jak účinně, efektivně a taky esteticky, tak abychom se v něm dobře cítili, zařídili tento pokoj nábytkem a vhodnými doplňky. Je proto nutno vybírat s rozmyslem taky sedací soupravu, která je považována jako centrum této místnosti.

Nejprve musíme mít rozměry místnosti a vědět, ve které části chceme sedací soupravu umístit. Proto se musíme vyvarovat toho, že bychom pořídili sedačku soupravu podle našich představ a nevěděli, kam ji máme umístit. Sedačka tedy musí korespondovat s rozložením dalšího nábytku v této místnosti. Pak volíme typ a taky velikost soupravy. Nesmí tak zasahovat do parapetu okna, nesmí ani blokovat dveře a musí taky typově zapadat do naší místnosti.

Jaký tedy vybereme potah

Autor obrázku: David Long

Další otázkou je, jaký potahový materiál vybereme. Můžeme si zvolit ekokůži, nebo pravou kůži. Každý z materiálu má své slabé i silné stránky. Pokud vybereme sedačku, která je potažená látkou, pak se dělí do pěti kategorií, a to podle toho, jak je husté její vlákno. Pokud bude sedačka hodně používána, a máme například domácnost s několika dětmi, pak je velmi vhodné volit sedačku, která bude potažena látkou s teflonovým povrchem. Proto se nemusíme obávat rozlité tekutiny.

Když pak máme doma domácí mazlíčky, pak se hodí hladký materiál Antara, který vydrží také škrábance způsobené drápky domácích mazlíčků. Pokud bychom volili hrubší látku, pak by se drápek zvířátka snadno zachytil a mohl by tak poničit jejich strukturu.

Ekokůže

Hodně oblíbená je ekokůže, tedy materiál, jež je vyrobený z rozdrcené hovězí kůže, jež se nabarví, nanese na látku a pak se slisuje. Jsou cenově dostupnější, než sedačky, které jsou z pravé kůže a ani rozdíl v materiálech není hned znát. Jejich životnost je sice kratší, než je životnost sedaček z pravých kůži, ale pokud se k ní budeme chovat šetrně, můžeme její životnost zvýšit. Když ji budeme čistit, pak použijme suchou pěnu, voda by mohla narušit její strukturu.

Sedačky z kůže

Pokud chceme eleganci a jsme styloví, pak zvolíme koženou sedací soupravu, je to pravá hovězí kůže, jež je zároveň snadná na údržbu, tak i vysoce odolná. Jsou stále ozdobou domácnosti, jsou luxusní a jejich cena se pohybuje kolem několika desítek tisíc korun. Velkou výhodou je, že vydrží déle, i když jsou cenově méně dostupné než jejich ekvivalent z ekokůže.

Úložný prostor

Většina takových sedaček má úložný prostor, který je taky nazýván rozkladem, to je vhodné zvlášť pro malé byty. Hodně manželů pak používá sedačky s úložným prostorem jako klasickou postel. Proto by měly takové sedačky mít i lamelový rošt a kvalitní matraci, která bude vhodná pro každodenní spaní.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *