Jak vybírat brusné pásy?

Brusné pásy jsou nedílnou součástí pásových brusek, které se hojně používají hlavně v truhlářské výrobě. Kromě dřeva ovšem umí obrousit i plasty nebo kovy. Dle toho je nutné k výběru brusných pásů přistupovat. Dbát musíme hlavně na velikost a správné brusivo.

Z čeho můžete volit?

Nemáte-li s brusnými pásy ještě žádnou zkušenost, zřejmě budete v nepřeberné nabídce výrobců velmi tápat. Pro lepší orientaci si uvedeme 4 základní typy brusiva. Prvním z nich je umělý korund, jímž jsou zpravidla osazeny brusné pásy na kov. Jedná se totiž o nejtvrdší materiál, kterým lze brousit železné i neželezné kovy, kůži a dřevo. Jeho nevýhodou je, že se rychle otupí. Další možností je karbid křemíku, na nějž nedají dopustit skláři. Toto brusivo je velmi tvrdé, ostré a výborně štěpivé, proto je vhodné k broušení skla a zabrušování skleněných hran. Zirkonkorund je brusivo vysoké tepelné odolnosti se samoostřícími vlastnostmi. Používá se při vysokotlakém broušení a obrábění. Jelikož vyžaduje větší tlak, nehodí se pro leštění. Na závěr zmiňme keramické zrno vytvářející díky nejvyšší řezné rychlosti konzistentní a agresivní řez.

Co se vám bude ještě hodit?

Převážně k manuálnímu broušení vám přijde vhod brusné rouno, což je netkané syntetické brusné vlákno. Je to poddajný a velmi elastický materiál, s jehož pomocí vyleštíte všechny druhy povrchů. Brusné rouno má otevřenou strukturu, tudíž zamezuje zanášení. V případě potřeby ho jednoduše vyčistíte vodou.

Nezbytné pomůcky truhláře

Zejména při výrobě skříněk a komod se používá bumpon 3M, neboť tlumí dorazy a nedojde tak k poškození povrchu nábytku. Dále je to 3M VHB neboli oboustranná lepicí páska, která vytvoří rychlé, trvalé a vysoce těsnící spoje. Podobnou službu prokáže 3M suchý zip. Osvědčí se v situacích, kdy potřebujeme rychle vytvořit pevný spoj, ovšem s tou podmínkou, že ho bude možné v budoucnosti rozebrat.

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *