Jak nejlépe propojit interiér s exteriérem domu?

Propojením interiéru s exteriérem domu nejenže získáte obytnou plochu navíc (v létě určitě), ale také si zvýšíte přísun denního světla. To vše samozřejmě navyšuje i cenu nemovitosti jako takovou.

Inspiraci, jak efektivně propojit interiér s exteriérem domu, hledejte v přímořských oblastech. Tropická architektura je na tomto principu v podstatě založená, byť obyvatelé těchto zemí většinu roku tráví venku. My sice v zimě býváme zavřeni vevnitř u kamen, což na druhou stranu nic nemění na faktu, že propojení vnitřní i vnější části domu je i u nás na pořadu dne.

Terasa, nebo venkovní obývák? Obojí!

Ideální způsob, jak propojit interiér s exteriérem domu, představuje terasa, na kterou se v létě můžete doslova přestěhovat. Pokud ji zastřešíte, budete v ní moci setrvat na podzim. A zvolíte-li adekvátní způsob jejího vytápění, nebude vám nic bránit v tom trávit na ní i vlídné zimní dny. Nejde však jen o terasu jako takovou, ale i to, jak si ji zařídíte. Na každou terasu patří dřeviny a jiné rostliny v nádobách, zahradní nábytek, houpací křesla, outdoorové koberečky, patřičné venkovní osvětlení, popřípadě ohniště, a venkovní obývák je na světě.

Francouzská okna a posuvné dveře

Dalším způsobem, jak propojit vnitřní část domu s vnější, ať již zahradou či již zmíněnou terasou, jsou velká francouzská okna či posuvné dveře – v ideálním případě směřující právě na terasu. Čím větší, tím lepší nutno podotknout. Čím rozměrnější posuvné dveře zvolíte, tím intenzívnějšího propojení dosáhnete a s ním i většího množství denního světla. Možností, jakým způsobem propojit interiér s exteriérem posuvnými dveřmi, je přitom několik.

Hliníkové, nebo plastové?

Nebudete-li hledět na cenu a dáte-li přednost kvalitě, doporučujeme maximálně odolné a na údržbu nenáročné hliníkové posuvné dveře. Ty nejenže skvěle vypadají, ale také vám dlouho vydrží. Aniž byste jim byli nuceni věnovat náročnou péči. Sázkou na jistotu však mohou být i plastové posuvné dveře s kvalitními okenními profily. Oba modely v každém případě umožňují velké prosklení.

Zdvižně posuvné a sklopně posuvné

Co se způsobů otevírání týče, máte v podstatě dvě možnosti, jimiž jsou dveře zdvižně-posuvné a sklopně-posuvné. U obou typů k vyklopení a posouvání dveří dochází souběžně s rámem okna. Tyto dva systémy se sice vzájemně podobají, ale zcela totožné nejsou. Zatímco zdvižně posuvné dveře se pohybují po souběžné kolejnici v konstrukci rámu, sklopně posuvné dveře se obejdou bez ní. Otevírají se tak, že je nejdříve přitáhnete k sobě a až poté odsunete do strany. Oba systémy v každém případě vynikají skvělými termoizolačními vlastnostmi. Jinými slovy nemusíte mít obavy z tepelných ztrát, které v některých případech bývají s prosklenými stěnami spojeny. Ne však v tomto případě! 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *