Budoucnost přeje litině i barevným kovůmKovy se stejně jako kámen a dřevo používají odnepaměti. To, že například měď a bronz disponují nemalou užitkovou hodnotou, si uvědomovali už i lidé v pravěku. A uvědomujeme si to i dnes.


Litina (slitina železa s uhlíkem) je například pro svou vysokou odolnost vůči výkyvům teplot základním stavebním kamenem pecí a grilů, používá se taktéž pro výrobu nádobí. Své využití ovšem nachází i v automobilovém průmyslu, strojírenství a hutnictví. Její hlavní předností je pevnost a odolnost vůči vysokým teplotám, tlaku i vodě. Hospodyňky ocení rovnoměrné prohřívání.


Technologie vyspívají, litina se mění


Po pravdě řečeno, název litina zahrnuje mnoho slitin železa, uhlíku a dalších příměsí. Podle toho, jaké další prvky jsou přidávány, se liší její vlastnosti. V minulosti se například často využívala tzv. šedá litina, ve 40. letech minulého století byla obrovským objevem tvárná litina.


Šedá litina se vyznačuje jednou vynikající vlastností – je trvanlivá. Vždyť už v roce 1664 nechal francouzský král Louis XIV vybudovat potrubí z trubek z šedé litiny. V provozu jsou dodnes, tedy více než 300 let. Přišlo se však na to, že když se k šedé litině přidá malé množství hořčíku, grafit zkrystalizuje a litina je pak ještě odolnější a tvárnější, má vyšší pružnost, pevnost v tahu a odolnost vůči nárazům. Dnes se tedy rozvody pitné vody a kanalizace dělají převážně z tvárné litiny.


Litinové odlitky lze svářet


Souběžně s rozvojem slévárenství se pochopitelně rozvíjí i způsoby, jak odlitky spojovat a opravovat. Litinové odlitky, které se používají u obráběcích a tvářecích strojů, kompresorů či spalovacích motorů, lze svařovat. Opravují se praskliny, renovují se opotřebené součásti a vylepšují licí defekty. I díky opravitelnosti je litina tak oblíbeným materiálem.


Mimochodem velmi často je problematické zjistit, o jaký materiál vůbec jde, zda se jedná o litinu, nebo o ocel určenou na odlitky. Odborníci to poznají podle typu lomu, zkouškou sekáním, hořákem či jiskrovou zkouškou. V tomto případě rozdíl mezi litinou a ocelí rozpoznávají dle barvy jisker. Ocel je má světlé žluté s dlouhým chvostem, šedá litina spíš tmavší.


Zaměřeno na barevné kovy


Další kategorií jsou kovy barevné, kterým se také říká neželezné, pod něž spadá hliník, měď, olovo, nikl, cín, titanzinek a další. Jedná se o materiály se speciálním složením hojně používané napříč průmyslovými obory v čele se stavebnictvím a elektrotechnikou. Barevné kovy se dále dělí na lehké (hliník, titan) a těžké (zinek, cín, nikl, chrom).


Obraťte se na specialisty


Bohatý sortiment barevných kovů a litiny najdete například v portfoliu společnosti UCB Technometal, s.r.o. Její slévárna litiny (stejně jako slévárna šedé litiny) momentálně patří mezi největší lídry tohoto segmentu v České i Slovenské republice, litinu vyrábí pod obchodní značkou Unibar.

V nabídce se setkáte s bohatým sortimentem pro malo i velkoodběratele. Slévárna je schopná vyrábět litinu v několika třídách tvrdosti (Unibar 200 – Unibar 350). Tvárná litina je dodávána v jakostech Unibar 400-15 až Unibar 700-2 v kruhových a čtyřhranných průřezech. Zajímavostí jsou pak nejrůznější akce a výprodeje, které UCB Technometal chystá pro své zákazníky. Ano, i litina se dá nakoupit se slevou.

 

Add a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *